piątek, 13 września, 2024

I po nadzwyczajnej, a było zwyczajnie

0
Udostępnij:

Zgodnie z przewidywaniami, wszystko przeszło gładko, tak jak zakładali wnioskodawcy. Co prawda nie obyło się bez dyskusji, ale w końcu efekt się liczy, wszystkie propozycje Zarządu Powiatu zostały przyjęte i to nie tylko głosami radnych PiS-u, ale również skutecznie wtórowała opozycja.

Pewnie nic w tym dziwnego, w końcu fajne, ważne tematy, a w tle wizja kolejnych środków, pompowanie budżetu. Powtórzę po raz kolejny i będę ciągle to powtarzał, że nie jest sztuką wydawać cudze pieniądze, sztuką jest wydawać publiczne, czyli nasze pieniądze rozsądnie, roztropnie i efektywnie.

Wydaje się, że dr Łukasz Błażowski i jego oddział chyba nie jest ulubieńcem dyrekcji jasielskiego szpitala i powiatowych władz samorządowych. Jego determinacja, wspaniałe osiągnięcia medyczne doprowadziła jednak w końcu do uznania, że Oddział Pediatrii i Alergologii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle pilnie potrzebuje modernizacji i podniesienia warunków leczenia dzieci na wysoki techniczny poziom, godny XXI wieku. W znowelizowanym projekcie technicznym „Rozbudowy Szpitala Specjalistycznego w Jaśle” z 2015 roku oddział doczekał się spełnienia swoich marzeń, przebudowa oddziału została zaplanowana, uznana za równie ważną, jak budowa nowego bloku operacyjnego wraz z centralną sterylizacją. Niestety radość trwała krótko, gdyż ambitny projekt rozbudowy jasielskiego szpitala wraz ze zmianą starosty i Zarządu Powiatu, trafił do kosza, a co za tym idzie publiczne pieniądze też.  Można zaklinać rzeczywistość, że teraz jest lepiej, że tamten projekt był nierealny, za duży, za ambitny, ale jednak możliwy do realizacji w etapach, z realną perspektywą rozwoju.

O niewykorzystanej szansie można przeczytać np. Drugiej szansy nie będzie

Żal, że ta decyzja nie była poprzedzona szczerą, merytoryczną debatą z udziałem osób najbardziej zainteresowanych tj. pracowników jasielskiego szpitala – lekarzy, pielęgniarek, techników, ratowników medycznych, pracowników obsługi. Bo trudno uznać za debatę, godną tej sprawy, nawet ostrą wymianę zdań w kontekście koniecznego w tym przypadku  „dupochronu” a więc stosownej uchwały Rady o odstąpieniu od realizacji tej inwestycji przyjętej głosami większości żądnej odwołania Mariusza Sepioła z funkcji Starosty Jasielskiego. W miejsce kompleksowej wizji rozbudowy i rozwoju jasielskiego szpitala pojawiają się przysłowiowe „wrzutki” inwestycyjne: modernizacje i przebudowa starej substancji. Wygrała chirurgia i to nie tylko z racji profesji dyrektora czy przystąpienia do rozbudowy i doposażenia bloku operacyjnego i centralnej sterylizacji, ale zasadniczym motywem tej decyzji była konieczność zachowania większości w Radzie i m.in. realizacji wniosków w tej sprawie zgłaszanych przez radnych Stanisława Zająca i Tadeusza Gorgosza, którzy weszli  w skład nowego Zarządu Powiatu i byli przeciwni planowanej rozbudowie szpitala.   Powtórzę za poetą: „nie szkoda róż, gdy płonie las”.

Teraz, po pięciu latach, w perspektywie 2021 i 2022 roku, powróciła sprawa przebudowy Oddziału Pediatrii i Alergologii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Nic w tym nie byłoby dziwnego, gdyby nie drobne ale. W obliczu ogólnonarodowego kryzysu i ogłoszonego na terenie całego kraju stanu epidemii Rząd RP ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 postanowił kwotą 12 mld zł wesprzeć realizację zadań inwestycyjnych realizowanych przez samorządy terytorialne. 

Wszystkie samorządy mogą aplikować o środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale ostateczne decyzje będzie podejmował Premier na podstawie rekomendacji rządowej komisji. Jaki będzie klucz tych rekomendacji? Teraz trudno to przewidzieć, ale oby był merytoryczny, choć brak przedstawicieli w  komisji reprezentujących różne szczeble samorządu skłania raczej w kierunku decyzji politycznych. „Swój samorząd” to „nasza, rządowa” inwestycja w terenie i maksymalne dofinasowanie. Na ile ważne i wiążące będą kryteria oceny wniosków określone w uchwale Rady Ministrów zweryfikuje czas i podjęte decyzje.

W ramach ogłoszonego pierwszego naboru wniosków o wsparcie z  Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych z puli Premiera RP Zarząd Powiatu w Jaśle przygotował dwa projekty: „Adaptacja poddasza w Bursie Międzyszkolnej w Jaśle na potrzeby internatu SOSW w Jaśle” i „Przebudowa Oddziału Pediatrii i Alergologii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle”. W uzasadnieniu zero komentarza, zero odpowiedzi na kryteria oceny wniosków zawarte w wytycznych ustalonych przez Radę Ministrów. Dla rządzącej większości w Powiecie Jasielskim wystarczy tryb nadzwyczajny i temat załatwiony. Również zero dyskusji dlaczego te a nie inne przedsięwzięcia. Innych potrzeb nie ma czy brakuje nam wyobraźni, a może nie stać nas na rzetelną dyskusję o przyszłości naszego powiatu, jego potrzebach i priorytetach, oczekiwaniach mieszkańców i potencjalnych inwestorów? Dziś okazuje się, że priorytetem dla Powiatu Jasielskiego jest adaptacja poddasza, a „wczoraj” za przysłowiową złotówkę  powiat przekazał swoje oświatowe nieruchomości, w tym internat miastu Jasło. Dziś okazuje się, że priorytetem dla Powiatu Jasielskiego jest przebudowa oddziału, którą „wczoraj” mogliśmy z powodzeniem przeprowadzić mając pomysł, dokumentację i środki.

Dziś w dobrym tonie jest się pochwalić znajomościami czy koneksjami. Lepiej powiedzieć, że aplikujemy, że szukamy środków, że jesteśmy skuteczni a nie zarządzamy. Dlaczego ta skuteczność mierzona jest najprostszą miarą, wnioskiem o przebudowę, modernizację, adaptację (ważne aby właśnie takich zwrotów używać, bo to oznacza inwestycję, nowoczesne rozwiązania a nie wydatki na remonty)?  A skoro to priorytety, najważniejsze z najważniejszych zadań inwestycyjnych Powiatu Jasielskiego w latach 2021-2022 rekomendowane przez Zarząd Powiatu, to czemu ma służyć ten zwrot w uchwale Rady: „realizacja zadania …. nastąpi pod warunkiem uzyskania dofinansowania ze środków Radowego Funduszu Inwestycji Lokalnych”? A jak na końcu, odpukać w niemalowane, będzie zero środków, gdyż pomimo, że wnioski pochodzą od „swoich” i mają pozytywną opinię wojewody  to jednak nie spełniają kryteriów, to co? Albo jak komisja zdecyduje, że wybiera tylko jeden temat. To co, znowu powiemy, że się nie udało i będziemy usprawiedliwieni bo wypełniliśmy kupon? Ale jak, tego już pewnie się nie dowiemy.

Inwestycje typu: przebudowa, modernizacja, adaptacja możemy i powinniśmy realizować sukcesywnie, w ramach normalnego zarządzania nieruchomościami, w miarę posiadanych środków i po zapewnieniu montażu finiszowego zainteresowanych stron. Nieraz to mówiłem i jeszcze raz powtórzę, tym razem w odniesieniu do nieruchomości – aby trwać należy się zmieniać. A więc zmieniajmy się i zmieniajmy mądrze.

Przed nami być może drugi nabór wniosków z puli Premiera RP. Może tym razem stać nas będzie na więcej niż parafrazując klasyka „nie słuchamy ekspertów bo oni nie chcą realizować naszego programu’.

Janusz Przetacznik
Radny Rady Powiatu w Jaśle

Janusz Przetacznik, radny RPJ