środa, 17 kwietnia, 2024

Magia wyborów

0
Magia wyborów
Ewa Wawro, radna RPJ
Udostępnij:

Magia wyborów! No bo jak inaczej to nazwać?  Skoro przez 5 lat walczyłam o to, by starosta Adam Pawluś i Zarząd Powiatu podjęli w końcu zdecydowane działania mające poprawić fatalną sytuację naszego szpitala, walczyłam z przysłowiowymi wiatrakami, bo nic w tej materii nie dało się zrobić, a teraz zobaczycie jaka magia!  Jak za dotknięciem zaczarowanej różdżki wszystko się zmienia. Pielęgniarki walczące o swoje prawa, o uznanie swojego wykształcenia przy zaszeregowaniu do grupy płacowej, po nagłośnieniu problemu na sesji, szybciutko mają porozumienie z dyrekcją przyznające im to, o co walczyły. Super, że dziewczyny wygrały, ale pytanie: A NIE MOŻNA BYŁO TAK OD RAZU?? Po co było to szarpanie im nerwów, nieprzyjemna atmosfera w pracy, niepotrzebny stres, groźba sporu zbiorowego i strajków? Teraz co się zmieniło poza tym, że mamy kampanię wyborczą? Starosta Pawluś wycisza teraz wszelkie spory, walczy o głosy tych, z którymi jeszcze wczoraj walczył.  Czy to uczciwe?

Magia wyborów trwa a jakże. Na ostatniej sesji wspomniałam tylko o tym, że kolejne moje zapytanie będzie dotyczyło położnych-instrumentariuszek, które też proszą Dyrekcję Szpitala o sprawiedliwe traktowanie i należne im dodatki. Nie zdążyłam nawet napisać zapytania a tu masz! Przewodnicząca związków tej grupy została zaproszona do Pani Dyrektor i proszę bardzo: już nawet nie 350 zł, o które prosiły dziewczyny ale 600 zł! Nic tylko magia zadziałała! Pozycja na liście kandydatów zobowiązuje!

Wracając jeszcze na moment do mojego zapytania, tego ostatniego i wcześniejszych zapytań oraz interpelacji dotyczących szpitala i tu też chyba ta wyborcza magia działa.  Przez pięć lat nie mogliśmy się doprosić podjęcia skutecznych działań naprawczych w szpitalu, na nic moje i kolegów z opozycji próby zorganizowania szczerej i konstruktywnej debaty, która pomogłaby wypracować, i co najważniejsze wdrożyć, skuteczne działania naprawcze. Jedyne co się Zarządowi Powiatu udawało to przepychać przez Radę (dzięki większości posłusznych radnych z PiS) przyjmowanie corocznych programów naprawczych przygotowanych przez kolejnych dyrektorów. Programów opracowanych, bo taki jest ustawowy przepis, który przy zadłużeniu szpitala nakazuje dyrektorowi taki program opracować i przyjąć przez radę. Programów typu „kopiuj wklej”, czasem nawet ze słusznymi wnioskami, które i tak można by było wyrzucić do kosza, bo już żadnego mechanizmu kontroli nad wdrażaniem zaleceń Rady Powiatu Zarząd nie stosował.  Ale teraz są czy zbliżają się wybory, a więc zmiana narracji musi być. Teraz do odpowiedzi na moje zapytanie Pan starosta sprytnie wkleił nasze wcześniejsze uwagi, które tak dotąd skutecznie ignorował.  A jakże, odpowiedź jak i zapytanie musi być opublikowana na stronie starostwa, a że kampania trwa to członkowie Zarządu, wszak w komplecie kandydują, muszą pokazać się z dobrej strony. Tym bardziej, że nikt już tego nie zweryfikuje, nikt nie sprawdzi, bo po wyborach będzie nowe rozdanie. A zatem …

Sami powiedzcie czyż to nie magia wyborów?!

Ewa Wawro
Radna Rady Powiatu w Jaśle

Ponownie stoimy przed groźbą strajków pracowniczych w szpitalu w Jaśle. Tym razem chodzi o pielęgniarki i położne