poniedziałek, 22 lipca, 2024

W końcu może kiedyś dotrze do adresatów

0
W końcu może kiedyś dotrze do adresatów
Ewa Wawro, radna RPJ
Udostępnij:

Podczas ostatniej sesji RPJ złożyłam zapytanie, ponownie w sprawie naboru wniosków stypendialnych (tym razem w formie zapytania). Wracam do tematu bardzo często, nie dlatego, żeby się czepiać czy bić pianę, ale licząc na to, że w końcu może dotrze do adresatów, o co walczę. I wcale nie chodzi o ten jeden tylko temat. Na tym przykładzie chcę jasno i klarownie pokazać, że nasze działania są nieprofesjonalne i zachęcić do skorzystania z dobrych podpowiedzi. Cóż grochem o ścianę …

Poniżej pełna treść mojego zapytania.

Jasło, dnia 16 sierpnia  2022 r.

Ewa WAWRO
LXIII sesja

Rady Powiatu w Jaśle

Pan

Adam PAWLUŚ
Starosta Jasielski
za pośrednictwem
Pana

Roberta SNOCHA
Przewodniczącego
Rady Powiatu w Jaśle

Zapytanie

Dotyczy:  naboru wniosków stypendialnych – ciąg dalszy

Zanim złożę zapytanie, ponownie w sprawie naboru wniosków stypendialnych (tym razem w formie zapytania), pozwolę sobie na komentarz.

Z jakże niemiłym zaskoczeniem odebrałam kolejną odpowiedź Pana Starosty Adama Pawlusia na złożoną przeze mnie interpelację w dniu 21 lipca 2022 r.  Już tradycyjnie odpowiedź jest udzielona w terminie, ale chyba na tym kończy się jej pozytywna ocena. Niestety to standardowe traktowanie  radnych w naszym powiatow6ym samorządzie.  

Tym razem pominę szczegółowe przypomnienie tematu, które starałam się zamieścić w kolejnych moich interpelacjach czy zapytaniach dotyczących sposobu i trybu prowadzenia przez Powiat Jasielski naboru wniosków na stypendia dla studentów uczelni medycznych. Brak profesjonalizmu w podejmowanych działaniach jest porażający, to po raz kolejny „sztuka dla sztuki”, działania pozorowane, udające zaledwie to, że liczymy na jakieś ich efekty. Przecież nasze działania z góry skazane są na niepowodzenie. A jeśli tak, to po co są prowadzone?? Dla statystyki?

Odniosę się wprost do Pana odpowiedzi na moje pytania.

  1. Kiedy Panie Starosto skończy Pan z prowizorką? Kiedy jako samorząd zaczniemy działać profesjonalnie i kiedy nasza strona internetowa będzie stroną przyjazną dla użytkowników a nie tubą propagandową Starosty Jasielskiego?

       Odp. Pytanie jest subiektywną oceną nie mającą nic wspólnego z rzeczywistością.

Twierdzi Pan, że to tylko moja subiektywna ocena, z czym kategorycznie się nie zgadzam. Jeśli uważa Pan, że nasza strona internetowa prowadzona jest profesjonalnie i jest przyjazna dla użytkowników to jak Pan wytłumaczy fakt, że nie ma np. jednolitego tekstu zmienionej uchwały w sprawie przyznawania stypendiów. Zamiast niego potencjalny zainteresowany trafia na taką informację:

Zarząd Powiatu w Jaśle  ogłasza nabór wniosków o przyznanie stypendium dla studentów kształcących się na kierunku lekarskim, zgodnie z Uchwałą Nr XV/108/2019 Rady Powiatu w Jaśle z dnia 26 sierpnia 2019 r. oraz Uchwałą Nr XLIX/337/2021 Rady Powiatu w Jaśle z dnia 25 sierpnia 2021 r. Wnioski można składać do 15 września 2022 r.”

A poniżej tytuły trzech dokumentów, do których odsyłamy potencjalnych zainteresowanych. I to są według Pana zachęcające i profesjonalne działania?

No to idźmy dalej. Co robi potencjalny zainteresowany? Otwieram dokument opatrzony najnowszą datą, sądząc, że zapewne jest to aktualny dokument. A tu jakież rozczarowanie. Po kliknięciu dowiadujemy się, że w dwóch miejscach zostaje zmieniona treść Regulaminu

§ 3 ust. 4 otrzymuje brzmienie

§ 5 ust. 8 otrzymuje brzmienie

Dokładną treść tych zmian pomijam, bo chcę pokazać mechanizm odstraszania zainteresowanych. OK, tak zamieszczamy podjęte uchwały przez Radę, ale taką prezentację „projektu stypendialnego” trudno nazwać skutecznym wykonywaniem uchwały Rady.   

Załóżmy, że zainteresowany student postanowi pójść dalej i otworzy kolejny dokument – regulamin. Tu trafia znowu na dokument z 2019 r., a przecież obowiązujący jest inny, ten wprowadzony uchwałą z 2019 r.  z poprawką (ze zmianami) z 2021 roku. Wymagamy wyjątkowej determinacji ze strony studenta zainteresowanego stypendiami oczekując, że zostanie na stronie i będzie dalej drążył, porównywał dokumenty, do których się odwołujemy a przecież na tym nie koniec.

To jaka kpina, która niestety jest w naszym powiatowym samorządzie wszechobecna. To tak ma wyglądać samorząd przyjazny mieszkańcom??

Pan Starosta chwali się tym, że ogłoszenie o naszym naborze zostało opublikowane z zakładce Aktualności, co cytując Pana: „… moim zdaniem jest bardziej widoczne, ponieważ wyświetla się od razu po otwarciu strony…”.  I co? To wystarczy? Pełen sukces?! A inne zakładki na stronie to „parawan”, „zasłona dymna”, „obowiązkowy wypełniacz gov.pl”?  Czy Pan przeczytał te „zachęcające aktualności, które się wyświetlają na pierwszej stronie o naborze”?  Przypadkowe zdjęcie, suche info o czynności Zarządu, a gdzie zachęta, gdzie informacje o przyszłym miejscu pracy, to już nie jest interesujące? A jak wygląda zainteresowanie zamieszczonym ogłoszeniem, otrzymuje Pan statystyki?  Już nie wspomnę o analizie skuteczności pozycjonowania strony i samego naboru! Czy wystarczy wysłany mail i temat zaliczony, a uchwała Rady Powiatu wykonana? No to popatrzy dalej co się stało z naszym ogłoszeniem. Kiedy z „zachęcających aktualności” znika informacja o naborze i teraz gdzie jej szukać?

Wyobraźmy sobie dla przykładu, że firma X chce sprzedać jakiś swój towar, nazwijmy to „coś”. I nie ważne czy będzie to najnowszy model samochodu, wypasione buty, czy pasta do zębów.  Ważne by to „coś” przyciągnęło uwagę i znalazło się czym prędzej na rynku, znalazło klienta (nabywcę). I wyobraźmy sobie, że firma X reklamuje to „coś” podobnie jak my nasze stypendia.  I wysyła do kilkunastu sklepów suchy mail od nie wiadomo właściwie kogo, w tytule „sprzedaż” tego „czegoś”, nie za bardzo wiadomo co  … a i jeszcze link do jakieś strony, niech sobie sprzedawcy sami poczytają jak chcą i może dowiedzą się co to jest i jak to wygląda, jak się to  używa czy jak smakuje.  Takie info od razu trafia do spamu lub ląduje w koszu.

A przecież nasze stypendia to takie „coś” co chcemy zareklamować, zarekomendować nasz regionalny produkt, a przy okazji chcemy podobno promocji Powiatu Jasielskiego a jeśli tak to zróbmy to przynajmniej porządnie, jeżeli nie umiemy profesjonalnie.

Tak reklamuje swój produkt firma X? To gratuluję, ale wątpię czy utrzyma się na rynku. Ale nam to nie przeszkadza, my pomimo fiaska sprzedaży naszego regionalnego, samorządowego produktu będziemy trwać, bo mamy za co, bo to za publiczne pieniądze.  A może i coś wpadnie, jako nagroda za oszczędności budżetowe? Nabór realizuje wydział m.in. od promocji, a nazwa wydziału do czegoś powinna zobowiązywać, ale jak widać nie zobowiązuje. Coś robimy lub udajemy, że robimy, pod publiczkę? A może chodzi o statystykę, a jeżeli tak, to temat zaliczony, odhaczony i do przyszłego roku. Napiszę po raz kolejny, szkoda dobrego pomysłu.

Kontynuując jeszcze kolejne kuriozum. Twierdzi Pan, że opublikowanie w Aktualnościach, to najlepsze miejsce dla takiego ogłoszenia. A jak Pan wytłumaczy fakt, że  wnioski można składać do 15 września 2022 r., a na naszej stronie od wielu dni ślad po tej „zachęcającej” informacji w „Aktualnościach” zaginął?

Moje drugie pytanie zawarte w interpelacji i Pana odpowiedź, cyt.:

2. Czy i kiedy Zarząd Powiatu w Jaśle przygotuje projekt zmian Regulaminu określającego zasady przyznawania stypendium studentom kształcącym się w szkole wyższej na kierunku lekarskim?

Odp.  Zarząd Powiatu w Jaśle przygotuje projekt zmian Regulaminu określającego zasady przyznawania stypendium studentom kształcącym się w szkole wyższej na kierunku lekarskim w bieżącym roku.

To kolejna, jawna kpina Pana Starosty! Komisja Rewizyjna wyraźnie określiła, że nowelizacja regulaminu stypendialnego ma nastąpić w nieprzekraczalnym terminie do 31 mama 2022 r. A co mi Pan tu odpowiedział? Że Zarząd zrobi to w bieżącym roku? To jest tożsame z zaleceniami Komisji Rewizyjnej? Kpi Pan z tego organu Rady Powiatu, kpi Pan z jej członków, a zatem kpi Pan nawet ze swoich ludzi, bo przecież w większości to radni PiS.  
Panie Starosto, czy naprawdę aż tak się Pan na tym nie zna? Czy może tylko z braku czasu i nawału obowiązków nie jest Pan w stanie tego ogarnąć.  A gdzie są wszyscy Pana doradcy, merytoryczni urzędnicy, którzy przynajmniej teoretycznie powinni znać się na swojej pracy?

Jestem z stanie zrozumieć, że w nawale spraw i obowiązków zabrakło Panu czasu na przygotowanie nowego regulaminu, ale przecież wspólnie z radnym Januszem Przetacznikiem staraliśmy się pomóc, dla dobra jasielskiego szpitala, dla dobra naszego samorządu. Były przez nas przygotowane dwa „gotowce”, jednolity tekst obowiązującego regulaminu i drugi, to już autorskie propozycje zmian, dodatkowo również w formie jednolitego aktu. Dwie merytoryczne komisje Rady Powiatu, uznały, że przygotowane przez nas zmiany w regulaminie są bardzo dobre. Wystarczyło tylko skorzystać z gotowca i po przyjęciu zmian ogłosić nabór wg znowelizowanych zasad. Komisja Rewizyjna Rady Powiatu w Jaśle zaleciła dokonanie nowelizacji regulaminu w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 maja 2022 r. I co znów bezczynność Zarządu podyktowana jego bezkarnością. Dalsze bicie głową w mur, bo Przewodniczący, jak i większość członków Komisji, to przecież ekipa Pana Starosty, a jak ekipa to jest większość. No i jeśli Zarząd mówi, że zrobi to jeszcze w tym roku to przecież to samo, jakby zrobił do 31 maja 2022 r.  Nie? To się przegłosuje! Wszyscy za, ale co z tego?

I dalej, kolejne pytanie i otrzymana odpowiedź, cyt.:

       3. Czy Starostwo Powiatowe w Jaśle w imieniu Zarządu Powiatu w Jaśle wysłało zaproszenia do Uczelni wyższych kształcących studentów na kierunku lekarskim do udziału w projekcie „stypendia”?

Odp. Tak Starostwo Powiatowe w Jaśle zgodnie z § 4 ust. 1 Załącznika do Uchwały
Nr XV/108/2019 Rady Powiatu w Jaśle z dnia 26 sierpnia 2019 roku w sprawie określenia zasad przyznawania stypendium studentom kształcącym się w szkole wyższej na kierunku lekarskim przekazało informację o naborze wniosków dnia 8 lipca 2022r. do następujących Uczelni:
(…)

W załączeniu wydruk z wysłanego maila do Uczelni z informacją o naborze wniosków. 

I to według Pana są te profesjonalne działania? Tak wygląda „subiektywna ocena” faktów? Informacja o naborze wniosków przesłana została zbiorczym (!) mailem na adresy urzędowe rektorów, prorektorów, dziekanów, administratorów (!) uczelni medycznych, i to nie z adresu starosty tylko szeregowego urzędnika? Bez specjalnego zachęcenia, bez informacji, które mogłyby zachęcić chociażby do tego, by zapoznać się z treścią tej informacji? A szalę wstydu dopełnia jeszcze takie zdanie:

Prosimy o szeroką akcję promocyjną w tym zakresie.

To interes rektora, dziekana by prowadzić na uczelni akcję promocyjną dla naszych stypendiów? To rektor ma ubiegać się o stypendium? Przecież walka o pozyskanie studentów medycyny do pracy w szpitalach prowadzona jest w całej Polsce.

Przyznam, że taka forma przekazywania uczelniom informacji o naszych stypendiach, to co najmniej niesmaczny żart, zero profesjonalizmu. Ale może właśnie o to chodziło, miało być więcej więc jest więcej. Jest 16 uczelni to przecież więcej niż dwie (w poprzednim naborze wysłano tylko do dwóch). Miała być promocja więc jest prośba o akcję promocyjną! A co niech się inni wykażą, my już zrobiliśmy swoje, teraz niech władze Uczelni się tym zajmą.

Jak potraktować taki mail – spam? Dla mnie to oczywiste, spam lub kosz, zresztą to bez znaczenia. Śmiem nawet podejrzewać, że finalnie w większości przypadków od razu tam trafił.  Czy któryś z rektorów czy dziekanów na niego zareagował, poprosił o szczegóły? Wątpię!

A gdzie nasza akcja promocyjna? A gdzie kontakt z samorządem studenckim?

Przedstawiłam Panu powyżej nie subiektywną a w pełni obiektywną ocenę tego w jaki sposób wykonuje Pan i Zarząd Powiatu w Jaśle, któremu Pan przewodzi, uchwałę Rady Powiatu.

Reasumując, w świetle powyższego, tym razem w formie zapytania, proszę i  mam nadzieję, że tym razem przemyślaną, odpowiedź na pierwsze pytanie zawarte w mojej interpelacji. Pozostałe pytania pomijam, gdyż to się już wydarzyło i trudno cofnąć czas, ale jak pokazuje historia naszego samorządu, zawsze można przecież przegłosować, również nieprawdę, czyż nie?

Kiedy Panie Starosto skończy Pan z prowizorką? Kiedy jako samorząd zaczniemy działać profesjonalnie i kiedy nasza strona internetowa będzie stroną przyjazną dla użytkowników a nie tubą propagandową Starosty Jasielskiego?

I na zakończenie dodam jeszcze jedno pytanie, na które nie oczekuje odpowiedzi ale refleksji:

Kiedy Panie Starosto z wypowiedzi, interpelacji czy zapytań radnych zacznie Pan wyciągać merytoryczne wnioski?

Ewa Wawro
Radna Rady Powiatu w Jaśle

Ewa Wawro, radna RPJ