piątek, 24 maja, 2024

Mały Festiwal „Ty i Ja” w Jaśle

0
Mały Festiwal „Ty i Ja” w Jaśle
Udostępnij:

Już niebawem w Jaśle – Mały Festiwal „Ty i Ja” w ramach 10. Europejskiego Festiwalu Filmowego INTEGRACJA TY I JA (Koszalin, 3-7.09.2013 r.)
Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja odbywający się w Koszalinie, z roku na rok gromadzi coraz więcej widzów i sympatyków. Głównym celem Festiwalu jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób niepełnosprawnych. W latach 2003-2011 zaprezentowano łącznie blisko 300 filmów fabularnych, dokumentalnych i amatorskich z całego świata, których bohaterami są osoby niepełnosprawne.

Uniwersalne przesłanie tych filmów zawiera się w przekonaniu o głębokim sensie zmagania z własnym losem, pokonywania barier i odnajdywaniu drugiego człowieka.

Już po raz trzeci w małych miejscowościach, miasteczkach i miastach na terenie całego kraju, równolegle z głównymi wydarzeniami festiwalowymi w Koszalinie, odbędą się Małe Festiwale „Ty i Ja”. Ich celem jest integracja osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną.

(tekst pochodzi ze strony www.integracjatyija.pl)

Mały Festiwal zagości również w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle. W dniach 3 i 5 września 2013 r. o godz. 19.00 odbędą się darmowe projekcje następujących filmów:

3 września 2013 r. (wtorek) godz. 19.00

1. Metr nad ziemią (One meter above ground), reż. Tomasz Wiszniewski, Polska 2012, 42 min.

Bohater filmu – Siergiej, były marynarz radzieckiej floty, miał kiedyś 170 cm wzrostu. W czasie przygotowywania okrętu do „pokojowej misji” w Angoli Siergiej musiał pracować w trzydziestostopniowym mrozie, stojąc po pas w śniegu. Odmroził sobie obie ręce i nogi. W rany wdała się gangrena, konieczne były operacje. W ciągu dziesięciu lat Siergiej przeszedł 29 zabiegów amputacji kończyn. Dziś patrzę na świat z wysokości jednego metra – mówi uśmiechnięty Siergiej. – Dużo się zmieniło. Mój punkt widzenia się zmienił. Uważam, że świat z tej wysokości jest dużo piękniejszy.

2.Ołówek (Pencil), reż. Joanna Frydrych, Polska, 11 min.

Pani Katarzyna jest ciężko chora. Kiedyś pełna życia, dziś uwięziona we własnym ciele. Bez pomocy innych nie jest w stanie wykonywać najprostszych czynności, a jednak nie poddaje się i ciągle walczy o siebie.

5 września 2013 r. (czwartek) godz. 19.00

1. Droga do zrozumienia (Road to understanding), reż. Marcin Kondraciuk, Polska 2012, 40 min.

Trójka niepełnosprawnych przyjaciół postanawia wyruszyć do losowo wybranej wioski na północy Polski. Ich wyprawa jest tak samo nietypowa, jak ich wzajemne relacje. Barwna przygoda z lekką nutą humoru ukaże prawdę na samym końcu drogi bohaterów.

2. Cyrk motyli (The butterfly circus), reż. Joshua Weigel, USA 2009, 22 min

U szczytu wielkiego kryzysu showman z renomowanego cyrku prowadzi swoją trupę przez zdewastowaną amerykańską prowincję. Podczas podróży spotyka Will’a, człowieka bez kończyn. Cyrkowcy inspirują bohatera i dają siłę do działania. Will staje się samodzielny, a momentem zwrotnym w jego życiu jest chwila, kiedy odnajduje sens życia i odzyskuje wiarę w siebie.

Uwaga!

Osoby niepełnosprawne, które chciałyby zaprezentować swoją twórczość podczas Małego Festiwalu prosimy o kontakt z organizatorami – tel. 13 446 59 25.

Serdecznie zapraszamy!

MDK w Jaśle

{gallery}galerie/festiwal_filmowy2013{/gallery}