wtorek, 27 lutego, 2024

Memoriał Hubala – w tym roku w trzech lokalizacjach

0
Udostępnij:

19 sierpnia (w niedzielę) odbędzie się memoriał Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Wśród przygotowanych atrakcji znajdują się między innymi: inscenizacja wymarszu strzelców jasielskich, konkurs szabli i lancy oraz widowisko historyczne „Firlejówka 1920”.

Memoriał rozpocznie się o godz. 13 inscenizacją wymarszu strzelców jasielskich pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie przy skrzyżowaniu ul. Kołłątaja i Czackiego, po czym nastąpi przejazd ułanów ulicami Jasła.

O godz. 15.30 na łąkach hubalowych, przy ul Sroczyńskiego w Jaśle odbędzie się konkurs szabli i lancy o puchar Burmistrza Miasta Jasła. Natomiast o godz. 17 zaplanowano widowisko historyczne „Firlejówka 1920”, które upamiętnia bitwę pod Firlejówką, w której poległ profesor jasielskiego gimnazjum Roman Saphier wraz z grupą uczniów. W widowisku wystąpią grupy rekonstrukcyjne, pojawią się również efekty pirotechniczne.

Natomiast wieczorem, godz. 19, zapraszamy do parku miejskiego na patriotyczny program muzyczny w wykonaniu Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle oraz Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej.

Organizatorem imprezy jest: Miasto Jasło, Stowarzyszenie Kawaleria, Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Jasielski Dom Kultury. Partnerem wydarzenia jest Grupa LOTOS.

UMJ