piątek, 24 maja, 2024

Miłosne perypetie Starościanki Danusi i Szewczyka Janka w JDK

0
Udostępnij:

Jasielski Dom Kultury zaprasza na premierę kolejnego spektaklu. Tym razem będzie to baśń w wykonaniu Sceny Słowa JDK, na podstawie scenariusza Izabeli Degórskiej „O Szewczyku, Starościance i zaklętym skarbie”. Przedstawienie wystawione zostanie 14 czerwca br. o godz. 10.00 oraz 11.30 w JDK. Wstęp wolny.

Opowieść o młodziutkiej starościance Danusi, której nic nie cieszy i Szewczyku Janku, który ratuje ją z „choroby” jest kompilacją dwóch polskich legend: „O Szewczyku i pięknej starościance” oraz „O strażnikach skarbu i pracowitym Szewczyku”. Danusia umiera na „melancholię”, uratować ją może jedynie śmiech, ale nic jej nie bawi. Starosta obiecuje rękę swej ślicznej córki temu, kto ją uleczy. Szewczyk Janek konstruuje śmieszny pojazd – wielki trzewik, dzięki któremu Danusia odzyskała radość. Starościanka jest mu bardzo przychylna, ale ojcu nie podoba się biedny zięć. Za namową wiedźmy (ochmistrzyni) stawia ostatni warunek: Janek ma uszyć narzeczonej ślubne buciki w nawiedzonym zamczysku, by dowieść, że jest odważny. Szewczyk spełnia życzenie starosty. O północy pojawiają się upiory, które strzegą tam skarbu. Jeśli chłopak nie podzieli do świtu stosu monet na dwie równe części, to… Jak zakończy się wyprawa Janka do nawiedzonego zamku, widzowie przekonają się 14 czerwca. Tych, którzy tego dnia nie będą mogli przyjść na spotkanie z Szewczykiem i Starościanką zapraszamy na spektakle we wrześniu br.

Reżyseria: Helena Gołębiowska, scenografia: Anna Brożyna, kostiumy: Ewa Kusiak. W sztuce występują: Iga Ziemba, Marek Śliwa, Michał Maczuga, Emilia Zegarowska, Angelika Żychowska, Aleksandra Łach, Gabriela Hendzel, Katarzyna Lechowska i Julia Hap.

JDK