poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Spotkania z muzyką instrumentalną

0
Spotkania z muzyką instrumentalną
Udostępnij:

Już w najbliższą środę, 26 marca br. rozpoczną się XXII Jasielskie Spotkania Muzyczne połączone z IX Ogólnopolskim Konkursem Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz. Przesłuchania konkursowe, do których zgłosiło się 118 uczestników przeprowadzone zostaną w Jasielskim Domu Kultury i Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Jaśle. W ramach OKMI, w JDK odbędą się także koncerty: jazzowy (26 marca br.) i operowy (27 marca br.). Koncert galowy z udziałem laureatów odbędzie się 28 marca br. w Jasielskim Domu Kultury.
Pomysłodawczynią obu imprez była jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek Stefania Woytowicz. Artystka występowała prawie we wszystkich krajach Europy, ale także w USA, Australii, Nowej Zelandii i na Dalekim Wschodzie, uczestniczyła we wszystkich ważniejszych festiwalach europejskich. Jej bogaty repertuar obejmował pieśni solowe, utwory kameralne, kantatowe i oratoryjne. To dzięki niej główną ideą konkursu stało się poszerzanie znajomości twórczości kompozytorów polskich wśród dzieci i młodzieży.

Konkurs adresowany do uczniów szkół muzycznych I i II stopnia jest także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, zarówno wśród uczestników, jak i pedagogów. Przez te wszystkie lata przez JDK i PSM przewinęło się blisko 900 młodych muzyków, których oceniali wybitni jurorzy m.in.: prof. Konstanty Andrzej Kulka, prof. Ewa Bukojemska, prof. Andrzej Godek, prof. Waldemar Sutryk, prof. Mariola Cieniawa, prof. Jerzy Kotyczka, prof. Paweł Głąbik, prof. Krzysztof Olczak, prof. Igor Cecocho.

Dzięki tak znakomitym osobistościom, cennym nagrodom oraz dobrej organizacji, ten konkurs stał się szczególnym wydarzeniem muzycznym na mapie Polski i na stałe wpisał się w kulturalny kalendarz Jasła.

Wśród artystów, którzy koncertowali w Jaśle byli min.: Kaja Danczowska, Konstanty Andrzej Kulka, Kwartet Wilanowski, Kwartet Camerata, Marcin Dylla.

Tegoroczny konkurs tradycyjnie odbędzie się w 3 kategoriach instrumentalnych: instrumentów dętych i akordeonu, fortepianu oraz instrumentów smyczkowych i szarpanych. Młodzi muzycy będą rywalizować w 3 kategoriach wiekowych: do 13 lat, do 16 lat i do 20 lat. Przesłuchania odbywać się będą w Jasielskim Domu Kultury i Państwowej Szkole Muzycznej.

Tegoroczne występy oceniać będą: prof. Andrzej Godek, prof. Wiesław Kwaśny, prof. Andrzej Orkisz prof. Igor Cecocho, prof. Zbigniew Kamionka oraz prof. Jacek Tosik – Warszawiak.

 Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Andrzej Czernecki, burmistrz Miasta Jasła.

 kp (JDK)