poniedziałek, 22 lipca, 2024

Smog i antyszczepionkowcy na liście największych zagrożeń dla zdrowia ludzkości

0
Smog i antyszczepionkowcy na liście największych zagrożeń dla zdrowia ludzkości
Udostępnij:

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała listę 10 zjawisk i chorób uznawanych obecnie za najgroźniejsze dla zdrowia i życia człowieka w 2019 roku. Oprócz wirusa HIV i Eboli eksperci wymienili rosnący w siłę ruch antyszczepionkowców, zmiany klimatyczne i zanieczyszczenia powietrza. Naukowcy obawiają się także, że wkrótce na świecie wybuchnie pandemia grypy.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że większość niebezpieczeństw wskazanych przez WHO ludzkość ściągnęła na siebie sama. Chodzi przede wszystkim powodowane naszą działalnością globalne ocieplenie oraz zanieczyszczone spalinami powietrze, którym – według szacunków organizacji – codziennie oddycha dziewięć na dziesięciu mieszkańców kuli ziemskiej. Trujące pyły i inne substancje, które trafiają do naszego organizmu wraz z tlenem przyczyniają się do poważnych chorób (m.in. nowotworów, udarów), a te – do około siedmiu milionów przedwczesnych zgonów rocznie.

W tym samym czasie kolejne 250 tys. osób umiera w wyniku schorzeń związanych ze zmianami klimatycznymi – niedożywienia, malarii czy stresu termicznego. Nic zatem dziwnego, że właśnie te zjawiska znalazły się w czołówce największych zagrożeń dla ludzkiego życia.

Pandemia grypy i powrót gruźlicy

Cały artykuł na   neewswek.pl