poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Nowe dowody od 1 marca 2015 r. – prezydent podpisał ustawę

0
Nowe dowody od 1 marca 2015 r. – prezydent podpisał ustawę
Udostępnij:

Prezydent podpisał ustawę przesuwającą z 1 stycznia na 1 marca 2015 r. termin wejścia w życie przepisów, na mocy których będzie można składać wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego i odebrać go w dowolnej gminie na terenie kraju.
Nowela zmienia termin wejścia w życie zmian w ustawach: o dowodach osobistych, o ewidencji ludności i Prawie o aktach stanu cywilnego. Zgodnie z nią do 1 marca 2015 r. nie będą wydawane nowe wzory dowodów osobistych. Po 1 stycznia 2015 r. dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność – nie będzie więc konieczności wymiany dokumentów.

Odsunięte w czasie – z 1 stycznia na 1 marca 2015 r. – będą także zmiany w prowadzeniu elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, i udostępnianie ich odpisów w dowolnym USC.

Wiceszef MSW Piotr Stachańczyk zapewniał, że w ostateczności cały system, który ma łączyć dotychczasowe systemy – PESEL, system aktów stanu cywilnego oraz system dowodów osobistych – mógłby ruszyć 1 stycznia. MSW jednak, pomne choćby doświadczeń PKW, postanowiło przygotować system, jak najlepiej można. Stąd przesunięcie jego wejście w życie o dwa miesiące, co można zrobić bez kosztów – argumentował.

Cały artykuł na Onet.pl