środa, 21 lutego, 2024

Wypłata raz na tydzień lepsza dla pracownika, ale nie dla pracodawcy? „Ludzie pracują lepiej za tygodniówkę”

0
Udostępnij:

Od pierwszego do pierwszego – tak wygląda planowanie wydatków po polsku. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, pracownicy dostają wypłatę raz w tygodniu, co gwarantuje im częstszy zastrzyk gotówki. Eksperci nie mają złudzeń – „tygodniówki” mają właściwie same plusy. Dlaczego zatem w Polsce ich nie ma? – Księgowi wybili mi to z głowy – mówi pracodawca Cezary Kaźmierczak, który chciał wypłacać swoim pracownikom pieniądze raz w tygodniu.
Lepiej mieć pieniądze w kieszeni, niż ich nie mieć. Pytanie tylko, czy wypłata wypłacana raz w tygodniu byłaby dla nas lepsza od tej, otrzymywanej tradycyjnie raz na miesiąc? Jak donoszą dziś media, powołujące się na badania opinii publicznej, tylko co dziesiąty mieszkaniec Rosji chciałby dostawać wypłatę raz na miesiąc, dlatego planuje się tam zmianę sytemu na wypłacanie tzw. tygodniówek. Czy takie rozwiązanie naprawdę ma sens i można by je wprowadzić także w Polsce?

Powinna być pełna dowolność – mówi Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. – Jeśli ktoś życzyłby sobie mieć wypłacane pieniądze codziennie, to też powinien mieć taką możliwość. Kiedyś były nie tylko tygodniówki, ale i dniówki, nawet w naszym kraju przed drugą wojną światową. Po skończeniu pracy dostawało się wynagrodzenie – przypomina ekonomista.

Więcej na: Natemat.