sobota, 13 lipca, 2024

Barwy Akermanu

0
Barwy Akermanu
Udostępnij:

26 sierpnia w Galerii „MalGaleria” w Jaśle otwarto wystawę malarstwa Sergieja Garkawyja (Сережа Гарькавый).

Architekt, artysta, projektant i poeta. Jest dyrektorem artystycznym klubu „Argo” w Białogrodzie (dawniej Akerman). Jest organizatorem (na Ukrainie) dużego międzynarodowego pleneru artystycznego „Kolor Oksamitu” nad Morzem Czarnym (od 6 lat).

Urodził się w 1964 roku w Białogrodzie nad Dniestrem (Akermanie). Ukończył Akermańską Szkołę Plastyczną, posiada również dyplom Architekta. Miał 6 indywidualnych wystaw i uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach, między innymi w Holandii, Norwegii, Finlandii, Maroku … Prowadził firmę, która specjalizowała się w florenckiej mozaice (pietra dura), firma miała wielkie powodzenie. Realizacje jego projektów i prac można zobaczyć w ponad 120 miejscach Europy.

O sobie mówi niechętnie. Chcąc uniknąć prostego zaszufladkowania. Nie godzi się na żadne ograniczenia, sprowadzające twórczość do rubryki z nazwą zawodu: “architekt”, “malarz” czy “projektant”. Będąc każdym z nich, jest zarazem kimś więcej. Te wcielenia są zaledwie zarysami drogi normalnego, jak sam mówi, chociaż ukierunkowanego człowieka.

…“To tylko poszukiwania. Poszukiwania łączności między umysłem a płaszczyzną kartki. W takim ujęciu poezja staje się ilustracją obrazu. Obrazy zaś są konstatacjami momentów   życia oglądanymi poprzez pryzmat osobistego światopoglądu. Światopogląd powinien być indywidualny dla każdego człowieka. Bo każdy jest nieprzewidywalny…”

Ślady tych poszukiwań odnaleźć można także w malarstwie Sergieja, zaskakującym   różnorodnością technik i sposobów opracowania tematyki przy zachowaniu jednorodności stylistycznej. W każdym przejawie swojej twórczości potrafi wyrazić bogactwo swojej osobowości.

Wystawę prac malarskich Artysty można oglądać w Galerii MalGaleria w Jaśle, ul.17stycznia 189c. telefon kontaktowy: 501 703 102.

Wykorzystano notkę z katalogu wystawy Sergirja Garkawyja w Ustrzykach Dolnych

zdj. Bogdan Samborski
MalGaleria

{gallery}galerie/16_rok/barwy_akermanu{/gallery}