wtorek, 18 czerwca, 2024

Druk 3D, aplikacje i kodowanie! Innowacyjny rok w jasielskiej Bibliotece

0
Druk 3D, aplikacje i kodowanie! Innowacyjny rok w jasielskiej Bibliotece
Udostępnij:

Interaktywne warsztaty z robotami, możliwość skorzystania z nowoczesnych aplikacji, zajęcia z programowania! Między innymi takie atrakcje czekały w 2015 r. na czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.
Najmłodsi chętnie brali udział w kolejnych edycjach programu Mistrzowie Kodowania – w minionym roku podstaw kodowania uczyła się ponad 100 dzieci z jasielskich szkół podstawowych. Dzieci miały również możliwość sprawdzić czym jest druk 3D podczas zajęć Biblioteka 3D zorganizowanych w Klubie Czytających Rodzin, spróbować swoich sił w warsztatach z robotyki z wykorzystaniem zestawów Lo Fi Robot oraz samodzielnie zaprogramować roboty Finch.

Fajne jest to, że podczas zajęć z kodowania i robotyki dzieci mogą zobaczyć programy i narzędzia, z którymi nie mają styczności na co dzień – powiedziała mama jednego z uczestników zajęć.

Dużą popularnością wśród młodzieży i osób dorosłych cieszyła się możliwość skorzystania z nowoczesnych tabletów iPad Air oraz poznania ciekawych aplikacji, np. Space Journey do zwiedzania kosmosu, Duolingo do nauki j. angielskiego, Polska inspiruje, w której można poznać wybitne postacie związane z Polską czy aplikacji w rzeczywistości rozszerzonej.

Seniorzy chętnie uczestniczyli w bezpłatnych warsztatach komputerowych i internetowych a osoby korzystające na co dzień z Internetu pogłębiały swoją wiedzę podczas warsztatów z narzędzi 2.0 do przygotowania multimedialnych treści.

Dzięki tym warsztatom przygotowałam filmik dla Stowarzyszenia, którego jestem członkiem – powiedziała pani Wiesława, uczestniczka warsztatów.

Jasielska Biblioteka, jak co roku, włączyła się również w ogólnopolskie wydarzenia związane z kreatywnym korzystaniem z nowych technologii. Uczestnicy akcji Czytelnicy na tropie kodu zorganizowanej w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania poznawali przydatne narzędzia internetowe i uczyli się podstaw kodowania w przyjaznym programie Scratch, a jaślanie biorący udział w Tygodniu z Internetem dowiedzieli się m.in.: jak wykorzystywać Internet do edukacji i planowania kariery, wirtualnego zwiedzania czy wyszukiwania informacji o regionie.

W minionym roku, w 64 wydarzeniach z zakresu edukacji medialnej wzięło udział prawie 700 osób. Cieszy nas fakt, że jasielska Biblioteka jest dla mieszkańców miejscem spotkań zarówno z tradycyjną książką jak i z nowymi technologiami. Mając na uwadze potrzeby jaślan – oferta edukacji medialnej na rok 2016 będzie równie dobrze zaprogramowana!

MBP w Jaśle