poniedziałek, 22 lipca, 2024

Fantastyka, a może kryminał – spotkania z Anną Kańtoch

0
Fantastyka, a może kryminał – spotkania z Anną Kańtoch
fot. arch.
Udostępnij:

15 września 2022 roku w ramach projektu „Biblioteka zawsze po drodze” gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle była Anna Kańtoch – autorka powieści i opowiadań fantastycznych dla młodzieży i dorosłych oraz kryminałów.

Podczas spotkania z młodzieżą autorka wróciła wspomnieniami do początków swojej przygody z pisaniem,  już w czasach szkolnych chciała zostać pisarką, ale do decyzji o debiucie dojrzała dopiero na ostatnim roku studiów.

Pisanie jest dla mnie radością, nadal po tylu latach to przyjemność. Cieszę się, że moje hobby stało się moim zawodem – przyznała.

Literatura przeznaczona dla nastoletniego odbiorcy to głównie utwory z nurtu fantastyki, ich bohaterami są młodzi ludzie na granicy dzieciństwa i dorosłości –  podlotki, borykające się z problemami wieku dorastania, które doświadczają trudnych sytuacji i ekstremalnych przeżyć. Szczególnie bliska jest pisarce Nina, bohaterka książek: Tajemnica Diabelskiego Kręgu, Tajemnica Nawiedzonego Lasu, Tajemnica Godziny Trzynastej.

Wymyślając tę postać obdarzyłam ja imieniem i cechami, które sama chciałam mieć będąc w jej wieku. To bohaterka, która wyszła poza ramy moich książek, nawet po zakończeniu trylogii wracałam do niej myślami.

Częstym motywem spotykanym w jej twórczości z nurtu fantasy są anioły. Jednak postaci te nie zawsze są dobre czy pomocne, ich obecność dodaje przedstawionym historiom tajemniczości i magii. Autorka znakomicie buduje klimat, świat przedstawiony w jej książkach jest wielowymiarowy i zaskakujący. W utworach fantastycznych wyraźnie widać również fascynację kryminałem, w fabułę zgrabnie wplecione są tajemnice i zagadki wymagające rozwikłania.

O tym, że Kańtoch doskonale radzi sobie z pisaniem kryminałów, przekonali się uczestnicy popołudniowego spotkania. Jest doceniana zarówno przez krytyków i czytelników, zdobywając na tym polu liczne nagrody i wyróżnienia.

Powieści kryminalne jej autorstwa cechuje dbałość o szczegóły i wyraziste postaci. Choć bohaterowie nie mają konkretnych pierwowzorów w rzeczywistości, są postaciami z krwi i kości, z bagażem doświadczeń i cech, które idealnie splatają się z fabułą.

Mam tendencje do tworzenia postaci z jakąś tajemnicą, zadrą w życiorysie, która determinuje ich życie, wpływa na ich postępowanie i określa los – zaznaczyła.

Bardzo ważnym elementem w jej książkach są wiernie oddane realia czasów, w których toczy się akcja. Sensoryczne opisy oddziaływają na wszystkie zmysły odbiorcy. Przyroda i pory roku odgrywają znaczącą rolę, tło jest odzwierciedleniem nastrojów bohaterów, potęguje ich odczucia i stany psychologiczne.

Spotkanie dla młodzieży poprowadziła polonistka dr Beata Baraś, dla dorosłych – Krystyna Ziemba, kustosz MBP w Jaśle.

Spotkania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

MBP w Jaśle