wtorek, 16 sierpnia, 2022

Indie i Nepal – podróże z pasją

0
Indie i Nepal – podróże z pasją
Udostępnij:

W czwartkowy wieczór, 27 listopada 2014 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z podróżnikiem Piotrem Gogoszem. 
Na spotkaniu  Piotr Gogosz prezentując zdjęcia zrelacjonował poszczególne etapy swojej podróży po Indiach i Nepalu.  Pierwszym wrażeniem po przylocie do Indii był specyficzny „zapach”, który towarzyszył ekipie w czasie całej podróży po tym kraju. – Mogę pokazać zdjęcia, mogę opowiedzieć różne rzeczy, natomiast nie mogę przenieść zapachu Indii – mówił na spotkaniu Piotr Gogosz.

Jednym z ciekawszych etapów wyprawy było zwiedzanie miasta Jaipur, które nazywane jest  „Różowym miastem”, ponieważ wszystkie budynki starego miasta pomalowane są na różowo. Największą atrakcją miasta jest Pałac Wiatrów, składający się głównie z fasady, łączącej przewiewne nisze i okna, który służył damom dworu do obserwacji  codziennego życia miasta. Największe wrażenie na podróżnikach zrobił jednak Tadż Mahal, „Świątynia miłości” budowana przez 20 lat przez Szahdżahana  ku pamięci jego zmarłej żony Mumtaz Mahal. Podróż po Indiach została zakończona w świętym mieście Hindusów, Waranasi, do którego przybywają pielgrzymi z całych Indii, by zanurzając się w wodach Gangesu zmyć wszystkie grzechy.

Kolejnym etapem podróży był Nepal. Najpierw podróżnicy udali się do Pokhary, a potem do stolicy kraju, Katmandu. Ze stolicy, po jednodniowym odpoczynku, ekipa wyruszyła na czterodniowy trekking w Himalaje.

Po dwóch dniach wspinaczki dotarliśmy do miejscowości Gorepani. Tu mogliśmy podziwiać wschód słońca z położonego na wysokości 3210 m punktu widokowego Poon Hill. Niestety, ze względu na niski pułap chmur mogliśmy obserwować tylko częściowo himalajskie ośmiotysięczniki... – wspomina Piotr Gogosz.

Zwiedzając na słoniach National Chitwan Park mogli z kilku metrów obserwować pasące się nosorożce, główną atrakcję parku.  Kolejnym etapem podróży była stolica Nepalu – Katmandu oraz zabytkowe miasto Bhaktapur.  Końcową  atrakcją  pobytu był dwudniowy rafting na wijącej się górskiej rzece Bhote Khosi,  która na pewnych odcinkach ma stopień trudności 4+ w sześciostopniowej skali.

Współorganizatorami spotkania byli: Jasielskie Stowarzyszenie Podróżników „Za Horyzont” oraz Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Mamy Nadzieję”.  

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/spotkanie_gogosz{/gallery}

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj