wtorek, 18 czerwca, 2024

Jutro premiera filmu „Czas leśnych kurierów”

0
Jutro premiera filmu „Czas leśnych kurierów”
Udostępnij:

W czwartek (7 stycznia 2015) odbędzie się premiera filmu „Czas leśnych kurierów”. Producentem tego fabularyzowanego dokumentu jest Agencja „Obiektyw” z Krosna.

Film opowiada o losach kurierów beskidzkich, którzy w czasie II wojny światowej przekradając się z Polski na Węgry, przenosili meldunki, dokumenty i broń, a także przeprowadzali emisariuszy, utrzymując w ten sposób kontakt okupowanego kraju z rządem na uchodźstwie. Przedstawia sylwetkę m.in. Jana Łożańskiego oraz osób, które kurierom w przerzutach pomagały.

W filmie zobaczymy plenery sanockiego skansenu, okolice Jasiela i Balnicy. Część zdjęć realizowana była w Jaśle i w Rymanowie. W dokumencie tym wystąpili zarówno profesjonalni aktorzy, jak i statyści, których agencja wybrała spośród mieszkańców województwa podkarpackiego. Kolorytu akcji dodał udział grupy rekonstrukcji historycznej z Sanoka. Dzieło powstało we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie, a zatem na ekranie będzie można zobaczyć również leśników.

„Czas leśnych kurierów” wpisuje się w cykl filmów produkowanych przez Agencję „Obiektyw” pod nazwą „Historyczny pejzaż Podkarpacia”. Pokazują one ważne dla regionu, ale mało znane wydarzenia historyczne.

Premiera filmu odbędzie się w czwartek, 7 stycznia 2016 r. o godz. 19. w sali Artkina w Krośnie. Wstęp wolny.

www.gospodarkapodkarpacka.pl

Artykuł powiązany: TV Obiektyw kręci kolejny film – „Czas leśnych kurierów”