niedziela, 14 lipca, 2024

Kręcą film „Akcja Pensjonat”

0
Kręcą film „Akcja Pensjonat”
Udostępnij:

Czwartego lipca br. ruszyły zdjęcia do filmu opowiadającego o słynnej jasielskiej „Akcji Pensjonat”. To już trzeci z filmów „Telewizji Obiektyw” realizowany w ramach cyklu „Historyczny pejzaż Podkarpacia”. Produkcje mają pokazywać ważne dla naszego regionu wydarzenia historyczne, które są nieznane lub zapomniane wśród mieszkańców województwa.

Pomysł nakręcenia filmu słynnej „Akcji Pensjonat” zrodził się już kilka lat temu. Trzykrotnie zwracano się nawet do Bogusława Wołoszańskie z propozycją nagrania filmu w ramach popularnego telewizyjnego cyklu „Sensacje XX Wieku”. Nadzieje pomysłodawców spaliły na panewce, ale teraz, dzięki Telewizji „Obiektyw” powstanie dokument, który pokaże tę niezwykłą historię i jej bohaterów.

Zdjęcia ruszyły w poniedziałek i potrwają dwa tygodnie. Kręcone były już w Dworze Szeptyckich w Krościenku Wyżnym, w Jaśle – nocne zdjęcia pokazujące przybycie akowców do Jasła. Teraz przez trzy dni filmowcy pracować będą w Sanoku, a następnie plan filmowy przeniesiony zostanie do Lasu Warzyckiego. Ostanie zdjęcia zaplanowano w Krakowie.

Film reżyseruje Jacek Lecznar, scenariusz przygotowali Marcin Ziobro i Adam Miszczak. Główną rolę gra znany aktor Teatru Starego w Krakowie Artur Dziurman. Wcielił się w postać Zenona Soboty ps. Korczak.

Premiera ma się odbyć we wrześniu br.

Pieniądze na jego realizację pochodzą od: Miasta Jasła, jasielskich przedsiębiorców, Gminy Jasło, Powiatu Jasielskiego, PGNiG w Warszawie oraz grantu przyznanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.

– Razem z biblioteką w Szebniach złożyliśmy stosowny wniosek i dostaliśmy grant od Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Biblioteka na publikacje o obozie jenieckim w Szebniach, my na częściowe pokrycie kosztów realizacji filmu – mówi Adam Miszczak, pomysłodawca i producent filmu.

To trzeci już z filmów „Telewizji Obiektyw”. Pierwszy z nich to „Rzeczpospolita Iwonicka – warto wiedzieć trzeba zobaczyć”. Film został wyróżniony nagrodą Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za dokument historyczny, ukazujący nieznane dzieje terenów Podkarpacia w konkursie „To nas dotyczy” 2015, organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej w Warszawie. Dodatkowym wyróżnieniem dla autorów filmu był udział w tegorocznych targach telewizyjnych Cannes, które odbyły się trzy miesiące temu. Zaprezentowano tam drugi z filmów Telewizji Obiektyw „Czas leśnych kurierów”, o którym pisaliśmy m.in. tutaj: „Czas leśnych kurierów” podbił serca widzów

„Czas Leśnych Kurierów” doceniony został także w organizowanym prze Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej w Warszawie na Ogólnopolskim Konkursie Programów Telewizji Lokalnych „To Nas Dotyczy”. Zdobył tam „Kryształowy Ekran” – nagrodę główną w kategorii Moja Mała Ojczyzna.

Ewa Wawro

{gallery}galerie/16_rok/akcja_pensjonat_1{/gallery}