sobota, 13 lipca, 2024

Jubileusz 25-lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jaśle

0
Jubileusz  25-lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jaśle
Udostępnij:

Oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jaśle obchodzi jubileusz 25-lecia. Członkowie i przyjaciele PSD wzięli udział w okolicznościowych uroczystościach.
Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jaśle zarejestrowane zostało w czerwcu 1991 r. Z okazji pięknego jubileuszu Zarząd Oddziału zorganizował spotkanie jubileuszowe – 25-lecia istnienia. Uroczystości połączone były z corocznymi obchodami Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Zarząd wraz z członkami PSD zaprosili na swoje uroczystości gości: delegacje diabetyków z Brzozowa, Cisnej, Jedlicza, Krosna, Leska, Sanoka, przedstawicieli urzędów naszego miasta Jasła a także sponsorów wspierających realizację zadań statutowych .

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafii B.M. św. Stanisława, którą celebrował ks. Artur Kostrząb. Po niej uczestnicy przeszli do I-LO przy ul. Czackiego 4. Wszyscy chętni mieli możliwość zwiedzania z przewodnikiem Obserwatorium Astronomicznego oraz stoisk informacyjno – marketingowych: Uzdrowiska Wysowa, Poradni Diabetologicznej oraz sklepu Zielarsko – Medycznego.

Oficjalna uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12. odegraniem hejnału miasta Jasła. Prezes jasielskiego oddziału Kazimierz Wawszczak przywitał wszystkich zaproszonych gości i członków PSD. Rozpoczął swoje wystąpienie od stwierdzenia, że hejnał naszego miasta jest odgrywany tylko na ważnych uroczystościach, jakie odbywają się w mieście i jego zdaniem dzisiejsze święto diabetyków jest doskonałą ku temu okazją. Miło przywitał członków szczególnie zasłużonych dla stowarzyszenia – m.in. koleżankę Kazimierę Wójcik – założyciela i pierwszego prezesa Koła, Stanisława Szudego – członka grupy założycielskiej, a także osoby mające 25-letni staż w jasielskim kole. Trzeba podkreślić w tym miejscu, że do wspomnianego grona należy również prezes Stowarzyszenia – Kazimierz Wawszczak. Swoje wystąpienie zakończył słowami: „W dniu dzisiejszym diabetycy odczuwają wielką radość i dumę, że już 25 lat funkcjonujemy. Jasielscy diabetycy czują również satysfakcję, że nasze stowarzyszenie ma należne miejsce w strukturze organizacji pozarządowych działających na rzecz ludzi niepełnosprawnych w Jaśle. Jestem przekonany również, że chorujący na cukrzycę mieszkańcy Jasła w Stowarzyszeniu mają partnera wspomagającego ich w codziennym zmaganiu się z naszą nieuleczalną chorobą.” Życząc wszystkim spędzenia miłych chwil w trakcie uroczystości oddał głos wiceprezesowi Jackowi Borczykowi.

Jacek Borczyk zaprezentował zebranym gościom towarzyszące spotkaniu stoiska komercyjne oraz wymienił sponsorów, którzy wsparli organizację dzisiejszych obchodów. Podkreślił, że głównymi sponsorami jest Miasto Jasło i Starostwo Powiatowe w Jaśle. Po przedstawieniu uczestnikom programu obchodów, sekretarz Zarządu, zaprezentowała sprawozdanie z 25-letniej działalności jasielskiego Stowarzyszenia. W jego treści Zarząd opisał funkcjonowanie Stowarzyszenia w przeszłości i teraźniejszości, podzielono się zarówno problemami, jak i sukcesami. Przekazano, że Stowarzyszenie jest ważnym ogniwem we wdrażaniu nowości leczenia cukrzycy, które wprowadza postęp w diabetologii, a który jest spowalniany przez problemy finansowe i społeczne państwa i osób chorych.

W dalszej części uroczystości prowadzący spotkanie Jacek Borczyk złożył podziękowania na ręce osób szczególnie zasłużonych, którym wręczono pamiątkowe statuetki. Podziękowania i pamiątkowe statuetki przekazano również dla sponsorów.

W wystąpieniach oficjalnych jako pierwszy głos zabrał zastępca burmistrza miasta Jasła Antoni Pikul, który w imieniu burmistrza Ryszarda Pabiana odczytał list gratulacyjny i przekazał pozdrowienia dla członków oddziału. Jacek Borczyk odczytał list z gratulacjami i życzeniami, który przekazał Mariusz Sepioł- starosta jasielski. Diabetycy uzyskali zapewnienie o dalszej pomocy i wsparciu, ze strony Poradni Diabetologicznej- zapewniła o tym lek. med. Małgorzata Bieńkowska.

W dyskusji głos zabrali prezes Zarządu Rejonu Sanok Kazimiera Rybczak, członkowie oddziału i zaproszeni goście. Wszyscy życzyli jasielskim diabetykom zdrowia i wszelkiej pomyślności. Po poczęstunku odbył się program artystyczny przygotowany przez młodzież z Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, zatytułowany „Pod niebem pełnym cudów”.

/dr/

{gallery}galerie/16_rok/diabetycy{/gallery}