niedziela, 14 lipca, 2024

Memoriał Hubala. Jasielszczyzna podczas II wojny światowej

0
Memoriał Hubala. Jasielszczyzna podczas II wojny światowej
Udostępnij:

Widowisko historyczne „Jasielszczyna w czasie II wojny światowej” oraz pokaz pojazdów, broni i wyposażenia, złożyły się na tegoroczny Memoriał majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, zorganizowany 15 sierpnia na łąkach hubalowych.

Coroczne memoriały nawiązują do wybranego wydarzenia z historii Polski. Tym razem były to dzieje obejmujące czas od 1939 roku do wysiedlenia i zburzenia Jasła, w 1944 roku. Opatrzona komentarzem historycznym inscenizacja, przybliżyła obecnym na widowisku tragiczne losy mieszkańców Jasielszczyzny z tamtego okresu. – Odegrane zostały elementy z bitwy pod Gilową Górą w czasie planu „Burza (czyli walka Batalionu Strzelców Podhalańskich i Armii Krajowej). Był też wątek wrześniowy i wątek obrony mostu w Topolinach. Staraliśmy się również przybliżyć widowni elementy życia codziennego podczas okupacji, czyli kontyngenty, wywózki, tragiczne chwile. Były też obrazki, które pokazywały szkolenie partyzantów AK. To widowisko, to swoiste  kompendium ze scen II wojny światowej na Jasielszczyźnie – mówi Jan Urban, współorganizator wydarzenia.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, w wydarzeniu uczestniczyły grupy rekonstrukcyjne z różnych stron Polski. Tym razem były to: 78. Sztorm Dywizjon z Bielska Białej, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1914”, 1 Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej oraz mieszkańcy Jasła i okolic.

Organizatorami tegorocznego Memoriału majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” byli: Miasto Jasło i Jasielski Dom Kultury.

(JDK)