środa, 1 lutego, 2023

Młodzieżówka PiS uczciła rocznicę

0
Młodzieżówka PiS uczciła rocznicę
Udostępnij:

W związku z obchodami 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości zorganizowało spotkanie w biurze poselskim Bogdana Rzońcy z młodymi historykami i pasjonatami historii z pow. jasielskiego.
adam rabenda– Powstanie Styczniowe przyczyniło się do wewnętrznego umocnienia narodu polskiego, stanowiło moment zwrotny w tworzeniu się nowoczesnego narodu polskiego. Polacy wykazali się umiejętnością organizowania skutecznego aparatu państwowego w najtrudniejszych warunkach – powiedział historyk Adam Rabenda.

Swoją opinię wyraził również Bogusław Pyzik, który poruszył temat znaczenia Organizacji Narodowej czerwonych, która opowiadała się za podjęciem otwartej walki oraz białych, która była zwolennikiem pracy organicznej.

– Przyczyną Powstania Styczniowego był nasilający się rosyjski ucisk narodowy na Polaków, w setkach starć brało udział blisko 200 tys. Polaków. Tym osobom należy się pamięć i szacunek – przypominał Adrian Biernacki

O pojęciu ojczyzn, jako wspólnej i zarazem najwyższej wartości oraz patriotycznym wychowaniu młodzieży opowiedziała siostra Diana

– Cieszę się, że są dzisiaj ludzie młodzi są zainteresowani tematami historycznymi, bo historia to nie tylko nauka, a fundament na którym winniśmy się opierać, gdyż naród, który nie pamięta swojej historii nie ma przyszłości – zakończyła Alicja Zając, senator RP.

– Powstanie Styczniowe było największym powstaniem narodowym. Martwi mnie fakt, że dzisiaj 63 procent Polaków nie wie, kiedy było Powstanie Styczniowe, a 47 procent nie wie, jak się ono skończyło. Takie spotkanie, jak to dzisiejsze ma na celu popularyzować ważne wydarzenia naszej Ojczyzny – zaznaczył poseł.

W przerwie dyskusji uczestnikom spotkania został zaprezentowany film Juliusza Machulskiego „Szwadron”.

Mateusz Lechwar

dyrektor biura poselskiego Bogdana Rzońcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj