piątek, 19 sierpnia, 2022

Munduru nie zdejmę, broni nie złożę – IV Memoriał Kawaleryjski

0
Munduru nie zdejmę, broni nie złożę – IV Memoriał Kawaleryjski
Udostępnij:

Już po raz czwarty na łąkach hubalowych w Jaśle odbył się memoriał kawaleryjski Majora Henryka Dobrzańskiego. Organizatorem wydarzenia było Podkarpackie Towarzystwo Konne Szwadronu Podkarpacie.

Uroczystość była doskonałym upamiętnieniem wydarzeń historycznych związanych z wybitną postacią Henrykiem „Hubalem”, dowódcą Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego i Okręgu Bojowego Kielce, który swoją działalność rozpoczynał właśnie w Jaśle.

Na memoriał kawaleryjski przyjechały różne środowiska kultywujące tradycję ułańskich pułków. Henryk Dobrzański to postać, która jest mocno utożsamiana z Jasłem. Stąd też już po raz czwarty organizowane jest takie widowisko – mówił Jan Urban, prowadzący memoriał.

Mimo ponad 70-letniej rocznicy śmierci, jego postać nadal wzbudza duże zainteresowanie, a działalność oddziału, którym dowodził wywołuje wielkie emocje.

Jest to znacząca postać historyczna, która właśnie w tym miejscu, na łąkach hubalowych zaczęła swoją działalność. Wiemy, jak działał „Hubal”. Dobrze więc, że te tradycje hubalowskie są przez Stowarzyszenie przypominane i kontynuowane w nowoczesnej formie nauki lekcji historii – mówił wicestarosta jasielski Franiszek Miśkowicz.

Podczas dwudniowej imprezy na wszystkich czekało wiele atrakcji. W sobotę: Galicyjski Turniej Jeździecki oraz piknik kawaleryjski: przejażdżki na koniach, obóz kawaleryjski oraz prezentacja wyszkolenia kawaleryjskiego.

Natomiast niedzielna uroczystość rozpoczęła się polową mszą świętą o godzinie 9-tej. Później rozpoczął się turniej jeździecki, w kórym wzięło udział 45 zawodników z różnych stron kraju. Między innymi z wojewódzwa podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego. Znaleźli się wśród nich również kawalerzyści reprezentujący barwy XX Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, I Pułku Ułanów Krechowieckich z Gładyszowa oraz z V Pułku Strzelców Konnych z Tarnowa. Turniej składał się z 5 części: krosu, strzelania, parkury, szabli i lancy.

Klasyfikacja generalna przedstawiała się następująco:

Kros:
I miejsce: Piotr Staniszewski
               Grzegorz Wojtaczka
III miejsce: Mateusz Mól

Strzelanie:
I miejsce: Grzegorz Wojtaczka
II miejsce: Piotr Urban
III miejsce: Paweł Urban

Parkur:
I miejsce: Piotr Urban
II miejsce: Paweł Urban
III miejsce: Piotr Staniszewski

Szabla:
I miejsce: Piotr Staniszewski
II miejsce: Grzegorz Wojtaczka
III miejsce: Paweł Urban

Lanca:
I miejsce: Grzegorz Wojtaczka
II miejsce: Mateusz Mól
III miejsce: Paweł Urban

Doskonałego wyczynu dokonał Grzegorz Wojtaczka, wygrywając trzykrotnie w zawodach.

Po turnieju odbył się konkurs władania szablą i lancą oraz prezentacja strojów jeździeckich z udziałem grupy Włodzimierza Kario ze Starej Cegielni w Gładyszowie.

Zwieńczeniem memoriału było widowisko historyczne z udziałem grup rekonstrukcyjnych.

Jest to doskonały sposób na utrwalenie naszej historii. Inscenizacje, takie jak ta dzisiejsza, przypominają konkretne wydarzenia. Myślę, że połączenie tego z prezentacją jest najlepszym z możliwych sposobów trafienia do młodych ludzi. Trwają wakacje, więc tym bardziej jest to atrakcyjne – mówił podczas wywiadu burmistrz miasta Jasła Andrzej Czernecki.

Współorganizatorami memoriału byli: Miasto Jasło oraz Powiat Jasielski. Partnerem wydarzenia była grupa LOTOS.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia: dzień pierwszy, dzień drugi.

Weronika Samborska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj