sobota, 15 czerwca, 2024

Polski jest Pomysłowy! IV Dyktando Regionalne – „Jasielszczyzna zna polszczyznę”

0
Polski jest Pomysłowy! IV Dyktando Regionalne – „Jasielszczyzna zna polszczyznę”
Udostępnij:

O tym, jak na jasielski dworzec wtoczył się brzuchaty parowóz buchając parą spod kół, i komu żądni wrażeń jaślanie tłumnie oddawali hołd – przekonali się uczestnicy IV Dyktanda Regionalnego „Jasielszczyzna zna polszczyznę”, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle – 4 listopada 2016 r. w ramach projektu „Polski-Pomysłowy”. Gościem specjalnym wydarzenia był Michał Rusinek – wykładowca na Wydziale Polonistyki UJ, tłumacz, autor książek dla dzieci i dorosłych, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Atmosfera i wibrujące emocje nastrajały do pozytywnej rywalizacji. Jednak już o godz. 11.00 w Sali widowiskowej JDK wszyscy byli skupieni i gotowi, by zmierzyć się z ortografią, gramatyką i … własnym stresem. Tekst dyktanda opracowała polonistka – Aleksandra Dacyl. Jego treść bogata w elementy regionalne przypadła wszystkim do gustu.

Uczestnicy dyktanda rywalizowali w obrębie czterech kategorii wiekowych:

– szkoły podstawowe;
– szkoły gimnazjalne;
– szkoły ponadgimnazjalne;
– dorośli.

W czasie oczekiwania na werdykt jury w składzie: Aleksandra Dacyl – przewodnicząca, Renata Erban, Anna Kamińska-Grzesiak, Bożena Gogosz, Barbara Sokołowska, Anna Tyrpak, Bożena Dziadzio, Bożena Krzyżak, Małgorzata Kłusek, zaprosiliśmy uczestników wydarzenia do wysłuchania wykładu Michała Rusinka „O retoryce dzisiaj”. Co takiego tkwi w języku, że można kogoś do czegoś przekonać? – zapytał M. Rusinek. Jednostką komunikacji jest dialog, w którym ważna rola przypada gestom. Radził, aby ucząc się wystąpień publicznych słuchać własnej natury, gdyż nie wszystkie chwyty komunikacji interpersonalnej pasują do nas i możemy stracić na wiarygodności. Sztuki przemawiania należy uczyć się od siebie – kontynuował. Michał Rusinek okazał się znakomitym retorem, bowiem przez godzinę słuchaliśmy jego wykładu z zapartym tchem. Jak mówi łacińskie przysłowie „Viva vox docet” (Żywe słowo kształci), zarówno dyktando, jak również wykład były tego doskonałym przykładem.

Laureaci IV Dyktanda Regionalnego „Jasielszczyzna zna polszczyznę”:

Miejsce I:

– szkoła podstawowa: Julia Nguyen Van

– gimnazjum: Iwona Bracik

– szkoła ponadgimnazjalna: Sylwia Pisula

– dorośli: Michał Mazur

Miejsce II:

– szkoła podstawowa: Gabriela Pabjan

– gimnazjum: Dominika Oleszkowicz

– szkoła ponadgimnazjalna: Emilia Jarecka

– dorośli: Ewelina Merkwa

Miejsce III:

– szkoła podstawowa: Aleksandra Bemben

– gimnazjum: Dawid Pszczoła

– szkoła ponadgimnazjalna: Aleksandra Śliż

– dorośli: Sylwester Bożek

Tekst dyktanda jest dostępny na stronie www.mbp.jaslo.pl. Mamy nadzieję, że każdy kto się z nim zapozna, nabierze ochoty by wziąć udział w przyszłorocznej edycji wydarzenia. Zapraszamy!

Projekt „Polski-Pomysłowy” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2016”.

Projekt pod Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta Jasła Ryszarda Pabiana.

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, Zarząd Osiedla Jasło Mickiewicza.

Patronat medialny sprawował m.in. portal twojejaslo.pl

MBP w Jaśle