sobota, 20 kwietnia, 2024

Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych

0
Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych
Udostępnij:

14 grudnia w Zespole Szkół SASR w Trzcinicy odbył się XI Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych, podczas którego młodzież z okolicznych gimnazjów zaprezentowała ludowe zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia.

Celem imprezy, która odbywa się od 2006 roku, jest propagowanie i pielęgnowanie pięknych polskich zwyczajów. Już po raz jedenasty gimnazjaliści spotykają się by przeżywać emocje konkursowe i wspólnie kolędować.

Rozśpiewane zespoły kolędnicze w barwnych, ludowych strojach, turoń, gwiazda, aniołki i pastuszkowie mówiący gwarą, oddawali cześć narodzonemu Dzieciątku i głosili Dobrą Nowinę, a wszystkim zebranym składali noworoczne życzenia:

Jury wysoko oceniło występy grup kolędniczych, zwracając uwagę na bardzo wysoki i wyrównany poziom. Dwa równorzędne pierwsze miejsca przyznano kolędnikom z Publicznego Gimnazjum w Lipinkach i Gimnazjum w Dębowcu.

Na drugim miejscu uplasowały się grupy z Gimnazjum Integracyjnego w Osieku Jasielskim oraz Zespół Szkół Społecznych w Sieklówce.

Wyróżnienia otrzymały: Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie, Publiczne Gimnazjum w Cieklinie oraz uczniowie z Gimnazjum Sportowego w Trzcinicy.

Nagrody indywidualne przyznano Michałowi Mastejowi za najlepszą grę aktorską i Julii Farze w kategorii „najlepszy śpiew”.

Każda szkoła otrzymała prezent, a młodzi artyści indywidualne upominki. Przegląd zakończył się, jak co roku, spotkaniem wszystkich uczestników przy wigilijnym stole.

Nagrody i dyplomy ufundowali dyrektor ZS SASR w Trzcinicy Ludomir Mastej i prezes Stowarzyszenia SASR Stanisław Mlicki.

W jury zasiadali: Stanisław Marszałek -założyciel i kierownik kapeli Trzcinicoki, Andrzej Papciak – wieloletni pracownik Wydziału Edukacji w Jaśle , Bronisław Kozioł – polonista i regionalista oraz prezes Stowarzyszenia SASR Stanisław Mlicki.

Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych wpisał się na stałe w kalendarium imprez kulturalnych Powiatu Jasielskiego. Jak podkreśla organizatorka przeglądu pani Barbara Urban, od jedenastu lat imprezie towarzyszy miła, rodzinna atmosfera i duch zdrowej rywalizacji.

Przygotowując jasełka, uczniowie poznawali tradycje regionalne, aby móc przekazywać je następnym pokoleniom. Cieszy też fakt, że jest wiele szkół, które nie opuściły ani jednego konkursu. Należą do nich nie tylko gospodarze przeglądu, ale również gimnazja z Cieklina czy Dębowca, których opiekunowie, zwykle nauczyciele poloniści, od lat skrzętnie zbierają informacje o dawnych zwyczajach.

Kółko dziennikarsko – fotograficzne ZS Trzcinica

{gallery}galerie/16_rok/jasełka{/gallery}