poniedziałek, 6 lutego, 2023

Pomóżmy stworzyć makietę obiektów jasielskiego kolejnictwa

0
Pomóżmy stworzyć makietę obiektów jasielskiego kolejnictwa
Udostępnij:

Marcin Wójcikiewicz pochodzi z Jasła. Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Sączu, a w rodzinnym Jaśle przebywa tak często, jak tylko pozwala mu na to czas wolny. Prosi o pomoc w dotarciu do planów i zdjęć budynków kolejowych wchodzących w skład stacji Jasło.

Jest miłośnikiem modelarstwa kolejowego w skali H0. Jego ojciec i dwóch wujków pracowali na kolei jako maszyniści stacji Jasło, stąd u niego wielki sentyment do kolei. Kiedy zastanawiał się nad budynkiem dworca na planowanej przyszłej makiecie kolejowej w skali H0 (1:87) przypadkowo natrafił na zdjęcie budynku dworca kolejowego stacji Jasło z czasów zaboru monarchii Austro-Węgierskiej. Wówczas   postanowił, że powstanie model tego budynku, a z biegiem czasu doszedł do wniosku, że można również wykonać modele pozostałych budynków jasielskiej stacji kolejowej. Jego celem jest doprowadzić do powstania modeli budynków kolejowych w skali 1:87 ( H0).

Poszukuje starych zdjęć, planów, szkiców budynków stacji Jasło z lat 1884 – 1945 z czasów budowy CK Kolei Żelaznej – Transwersalnej, z lat II RP i okupacji niemieckiej do 1945 r. Prosi o pomoc w dotarciu do planów i zdjęć budynków kolejowych wchodzących w skład stacji Jasło takich jak: dawny dworzec PKP, parowozownia/lokomotywownia wachlarzowa, obrotnica kolejowa przylegająca do parowozowni Jasło, nastawnia dysponująca, nastawnia wykonawcza, budynek „Harmonii Kolejowej” gdzie mieściło się kino „Harmonia Kolejowa”, magazyn kolejowy, budynek ciśnień – tzw. wieża ciśnień, budynek pomp (stał na skarpie przy moście kolejowym na Wisłoce), budki dróżnika (strażnicy kolejowej) oraz wszelkie inne plany budynków, które wchodziły w skład jasielskiej stacji Jasło, plany rozmieszczenia semaforów kształtowych, torowiska i żurawi wodnych.

Dworzec z lat okupacji niemieckiej online

Jako prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, zwracam się do Wszystkich Ludzi, którzy dysponują powyższymi materiałami lub wiedzą jak pomóc w dotarciu do nich lub do osób nimi dysponującymi – o wsparcie. Pan Wójcikiewicz skontaktuje się jak najszybciej z takimi osobami, sfotografuje materiały (zdjęcia, szkice, plany). Szanowni Państwo, Drodzy Jaślanie i Mieszkańcy Regionu, jeśli ktoś z Was ma możliwość pomóc Panu Wójcikiewiczowi w jego poszukiwaniach, to bardzo proszę o taką pomoc. Wszelkie informacje na ten temat proszę kierować na e-mailewiehap@wp.pl lub marcinwojcikiewicz@interia.eu

Wiesław Hap /SMJiRJ/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj