wtorek, 10 września, 2024

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

0
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Udostępnij:

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – największe w Polsce muzeum na wolnym powietrzu. To zaledwie 70 km od Jasła. Polecamy na jednodniowe wycieczki!

Niepowtarzalny klimat prawdziwie magicznego miejsca skłaniającego do refleksji o czasie i przemijaniu. Sanocki skansen przywoła bowiem do Waszej pamięci dawno już zapomniane wydarzenia i skojarzenia, które tkwią zakodowane w słojach wszechobecnego tutaj wiekowego drewna. Każdy ze zmysłów pozwoli na niespotykany dotychczas kontakt z bogactwem kulturowym tego od zawsze przygranicznego regionu – regionu, gdzie burzliwa historia miesza się ze współczesnością, a dziedzictwo kulturowe bizantyjskiego Wschodu z łacińską spuścizną Zachodu – tak zachęca do odwiedzenia Parku Jerzy Ginalski, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. – Spacerując po tym jedynym w swoim rodzaju muzeum wsi, można połączyć walory poznawczo-naukowe z prawdziwym relaksem i wypoczynkiem na łonie eksplodującej tu niemalże na każdym kroku karpackiej przyrody zachwycającej pięknem o każdej porze roku. I właśnie to niepowtarzalne oraz zróżnicowane bogactwo kulturowe i przyrodnicze jest dla jednych twórcze, dla innych kojące, lecznicze, wreszcie estetyczne, jednym słowem piękne i niezapomniane. Mam nadzieję, iż przeglądając niniejszą witrynę zdecydują się Państwo na takie zaplanowanie swojego wypoczynku aby przystankiem lub nawet punktem docelowym waszej podróży była pełna miłych wrażeń historyczna wycieczka po sanockim Parku Etnograficznym.

 

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku założone w 1958 roku, prezentuje kulturę ludową pogranicza na obszarze pogórzy oraz wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski). Muzeum zajmuje blisko 40 ha. Poszczególne grupy etnograficzne – Pogórzanie, Dolinianie, Łemkowie i Bojkowie, posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne dostosowane do ukształtowania terenu. Budownictwo Pogórzańskie i doliniańskie zlokalizowano w niższej partii skansenu, natomiast łemkowskie i Bojkowskie – w wyższej. Pogórzanie zamieszkujący całe Podkarpacie to ludność polska, typowo rolnicza. Dolinianie zajmujący obszary wokół Sanoka i Leska byli grupą mieszaną polsko-ruską. Odmienne grupy stanowili Łemkowie i Bojkowie – potomkowie osadników rusko-wołoskich. Pierwsi zwali siebie „Rusnakami” i zamieszkiwali Beskid Niski, trudniąc się rolnictwem i hodowlą. Bojkowie zajmowali natomiast teren Bieszczadów i Pogórza Bieszczadzkiego. Na terenie skansenu zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku. Najliczniejszą grupę w skansenie stanowią budynki mieszkalne lub mieszkalno-gospodarcze. Znajdują się tutaj również obiekty sakralne, użyteczności publicznej i przemysłowe.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii. Zdjęcia: Roman Myśliwiec

ew

{gallery}galerie/skansen_sanok{/gallery}