Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Koło w Jaśle im. doktora Stanisława Kadyiego działa już 40 lat. Dorobek kolekcjonerski członków oglądać można na okolicznościowej wystawie otwartej wczoraj jasielskim muzeum. Z okazji jubileuszu zasłużeni działacze koła odebrali pamiątkowe medale, odznaczenia i dyplomy.
W marcu 1973 roku Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego w Rzeszowie podjął uchwałę o powołaniu do życia Koła w Jaśle. Początkowo była to grupa 12 osób. Pierwszym prezesem został nieżyjący już Kazimierz Tomasik, kolejnymi: śp. Zygmunt Kachlik, Henryk Zych, Józef Biernacki, Jan Zawiliński a od 2000 roku jest nim Janusz Burbelka.
– Tak to się rozwijało sukcesywnie, spotykaliśmy się regularnie raz w tygodniu. Dziś mamy już 70 członków. Cieszymy się, że przychodzi do nas coraz częściej młodzież i to głównie dla niej organizujemy takie wystawy, cieszymy się, że korzystają z tych naszych lekcji historii. Bo każda moneta ma swoją historię, ma swój życiorys. I nie tylko nie numizmatyka, także falerystyka i medalierstwo – podkreślił Janusz Burbelka, prezes jasielskiego kola PTN.
Perełką zbiorów jasielskich numizmatyk jest tetradrachma Aleksandra Wielkiego, znaleziona przez rolnika we wsi Mrukowa w latach 70. Srebrna moneta wybita została w mennicy babilońskiej ponad 300 lat przed narodzeniem Chrystusa. Teraz, na bazie tej unikatowej monety, został opracowany i wybity jubileuszowy medal okolicznościowy.
Uroczystości związane z czterdziestoleciem działalności koła odbyły się wczoraj. Rozpoczęto je od złożenia kwiatów i zapalenia symbolicznych zniczy na grobie doktora Stanisława Kadyiego, Honorowego Obywatela Miasta Jasła, wybitnego lekarza okulisty, miłośnika dziejów regionu, kolekcjonera sztuki i numizmatów, patrona jasielskiego koła PTN. Następnie w Kolegiackiej Parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiona została msza św. w intencji zmarłych i żyjących działaczy stowarzyszenia.
Z okazji jubileuszu w Muzeum Regionalnym w Jaśle otwarta została okolicznościowa wystawa pt. „Zbiory jasielskich numizmatyków w 40-leciu Koła”, poświęcona dorobkowi stowarzyszenia. W 14 gablotach jasielscy numizmatycy prezentują wybrane kolekcje. Wystawę uzupełniają kroniki jubileuszowe, plakaty z organizowanych wystaw, wzory zaproszeń, kalendarzyki, medal pamiątkowy oraz pierwsze w historii miasta lokalne monety o nominale „1 Golesz”.
Podczas otwarcia wystawy Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle wręczył prezesowi Burbelce Nagrodę Honorową im. dr Stanisława Kadyiego.
– To nagroda ustanowiona kilka lat temu po to, aby wyróżniać nią osoby, które mają szczególne zasługi we współpracy z muzeum, które sponsorują działalność naszego muzeum, które są dla nas szczególnie ważne – mówił Sepioł. – Bez zaangażowania osobistego pana prezesa nasza współpracą byłaby tylko zwykłym zapisem na kartce, a jest imponująca, o czym świadczą m.in. takie wystawy jak ta i wiele innych działań.
Gratulacje z okazji jubileuszu złożył działaczom koła burmistrz Andrzej Czernecki.
– Wasza obecność jest w Jaśle zawsze bardzo pięknie zaznaczana. To jest ubogacenie naszego życia kulturalnego i historii. Liczę na to, że w niedługim czasie będzie 650-rocznica uzyskania praw miejskich przez Jasło, uda nam się zaznaczyć to w sposób kolekcjonerski okolicznościową monetą. O to z góry proszę – podkreślił Czernecki składając gratulacje i życzenia dalszych sukcesów członkom koła.
Nagrodzono zasłużonych
– Uroczystości jubileuszowe są świetnym momentem podsumowań i próbą spojrzenia wstecz. Jest to również doskonały czas do ukształtowania celów i zadań na przyszłość. Numizmatyka polska to wielka księga pisana przez wieki. Czas płynie jak rzeka, przemija bezpowrotnie, pozostają jednak wspomnienia i ślady dokonań ludzi, którzy żyli i działali w minionym czasie – powiedział podczas spotkania w gronie członka i zaproszonych gości prezes Burbelka.
Jubileusz to także okazja do nagrodzenia ludzi, którzy swoją dzialalnością przyczyniają się do rozwoju klubu. Decyzją Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Warszawie Złotym Medalem im. prof. Ryszarda Kiersnowskiego zostali uhonorowani: Józef Biernacki i Marek Mroczka, Srebrne Medale otrzymali: Tadeusz Dołęga, Piotr Handzel, Zbigniew Hawliczek, Andrzej Kmiotek, Mieczysław Kolanko i Michał Wojdyła. Złotą Odznaką Honorową PTN odebrali: Aleksander Czerwiński, Maria Kokoczka, Adam Kozak, Jan Lazar, Stanisław Midura, Zbigniew Pięta, Mariusz Świątek, Jan Wątroba i Jan Woliński. Dyplomem Uznania od ZG PTN w Warszawie zostali wyróżnieni: Stanisław Banaś, Janusz Burbelka, Marek Czarnecki, Alfred Sepioł, Andrzej Sworowski, Henryk Zych.
– Myślę, że to dzisiejsze wyróżnienie przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego mnie i pozostałych kolegów jest dowodem, że koło działające na ziemi jasielskiej przez te dziesiątki lat sprawdziło się – w imieniu wszystkich odznaczonych mówił Józef Biernacki. – Nasze dokonania, które są zawarte w publikacjach wydawanych na okrągłe jubileusze, to wkład wszystkich działaczy Koła. Ale przez ostatnie dziesięciolecie sternikiem tego wszystkiego jest prezes Janusz Burbelka. To pod jego adresem również dedykuję te podziękowania.
Medale i wyróżnienia wręczali reprezentujący Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego: Mariusz Mielczarek, były prezes ZG PTN, sekretarz generalny Adam Zając oraz jego zastępca Zbigniewa Żyłka. Januszowi Burbelce wręczono także cenną publikację – monografię Orderu Virtuti Militari, wydaną przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć.
Ewa Wawro