sobota, 18 maja, 2024

Rozczytany tydzień w MBP w Jaśle

0
Rozczytany tydzień w MBP w Jaśle
Udostępnij:

Muzyczne czytanie z Izabellą Klebańską, służby mundurowe w akcji czytania dzieciom, książkowe zabawy na jasielskich osiedlach – już po raz 14 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wraz z licznymi sprzymierzeńcami obchodziła Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

Tradycyjnie już wszystkie wydarzenia inaugurowało wspólne czytanie „Lokomotywy” J. Tuwima. Najmłodszym czytali: Ryszard Pabian – Burmistrz Miasta Jasła, komendanci i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle, prezes Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Janusz Przetacznik oraz przedstawiciele jasielskich osiedli i członkowie Klubu Seniora, przedstawiciele jasielskich firm, seniorzy, nauczyciele i czytelnicy, a we wspólnych zabawach pomagali harcerze i wolontariusze. Gościem specjalnym była Izabella Klebańska, autorka książek, piosenek i programów telewizyjnych dla dzieci. Wraz z nią dzieci i dorośli wkroczyli do świata dźwięku i melodii, dowiedzieli się jak tańczono przed wiekami, na moment znaleźli się w operze oraz przekonali się co to takiego dworska etykieta. Autorka ubarwiła także literacko-muzycznymi zabawami 4 urodziny Klubu Czytających Rodzin.

Na uczestników Tygodnia Czytania czekało wiele kreatywnych zabaw w całym mieście. W Filii nr 1 dzieci słuchały ulubionych wierszy oraz poznawały zasady bezpieczeństwa wraz z policjantami z KPP w Jaśle. W Filii nr 2 odbył się pełen atrakcji piknik podsumowujący całoroczny cykl zajęć „Kalejdoskop wiedzy i zabawy”. Najmłodsi stworzyli wspólne drzewo czytających, spotkali się ze średniowiecznym łucznikiem, w którego postać wcielił się Włodzimierz Woźnica z Grupy Łucznicy Rozembark, zasiedli za kierownicą wozu policyjnego i skosztowali słodkości przyniesionych przez Barbarę Wątrobę i Alicję Antonik. Filia nr 3 włączyła się w zorganizowanie pikniku „Podwórkowe fantazje” a także zaprosiła dzieci na „pyszne zabawy” wraz z Barem Wojtek. O bezpieczeństwie podczas nadchodzących wakacji rozmawiali uczestnicy spotkania z przedstawicielami Straży Miejskiej, a po raz kolejny wiele nowych doświadczeń i wrażeń dostarczyły dzieciom wizyty w Komendzie Powiatowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Nie zabrakło także odkrywania nowego wymiaru czytania i książki. Mali czytelnicy z Klubu Sieciaka poznali interaktywne książeczki, które można czytać, słuchać ale również grać w gry na ich podstawie, a dzieci ze Świetlicy Franciszkańskiej „Radosna przystań” sprawdziły, jak czyta się w wersji wirtualnej i stworzyły ilustracje do ulubionych książeczek.

Łącznie jasielska Biblioteka zorganizowała w trakcie Tygodnia Czytania 16 wydarzeń, w których wzięło udział prawie 500 dzieci i 140 dorosłych. Po raz kolejny była okazja przekonać się, że głośne czytanie dzieciom sprawia wiele radości i rozwija, oraz że zgodnie z tegorocznym hasłem Tygodnia „Każde dziecko zasługuje na książkę”. Dziękujemy wszystkim sprzymierzeńcom akcji i przypominamy, że kampania „Całe Jasło czyta dzieciom” trwa nieustannie.

Partnerami w tegorocznej edycji XIV OTCD są: Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Straż Miejska w Jaśle, Piekarnia JW Jan Wątroba Barbara Wątroba, PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o., Klub Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/2015_rok/biblioteka_czytanie{/gallery}