niedziela, 16 czerwca, 2024

Wizyta w Stacji Uzdatniania Wody

0
Wizyta w Stacji Uzdatniania Wody
fot. arch.
Udostępnij:

9 i 23 października 2021 studenci Juniwersytetu, w ramach pierwszych zajęć pojechali z wizytą do Stacji Uzdatniania Wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jaśle.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy na brzegu Wisłoki, gdzie dzieci zobaczyły miejsce w którym woda jest pobierana z rzeki, aby przejść szereg procesów pozwalających trafić jej do naszych kranów. Przez tzw. jaz piętrzący przepływa do dwukomorowego piaskownika, gdzie zatrzymują się większe zanieczyszczenia i osadzają się makroelementy – głownie piasek. Woda spływa rurociągami do studni, następnie osadników wstępnych i pompowni. Później przechodzi skomplikowane procesy koagulacji i filtracji, a na koniec jest chlorowana, żeby była dla nas bezpieczna i nadawała się do picia. Nad jakością wody dla mieszkańców Jasła czuwa pracujące w Stacji laboratorium, w którym kilka razy dziennie są badane pobrane próbki.  Przefiltrowana i oczyszczona woda – zdatna do picia, jest pompowana rurami do miasta i rozprowadzana do naszych mieszkań i domów.

Składamy serdeczne podziękowania Prezesowi Zarządu MPGK w Jaśle Panu Pawłowi Zawadzie oraz Pracownikom i Kierownikowi Stacji Uzdatniania Wody Panu Jackowi Nachmannowi. 

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowany jest ze środków budżetu Miasta Jasła w ramach programu „Jasło Miasto Wiedzy”.

MBP w Jaśle