sobota, 13 lipca, 2024

Brawa dla wszystkich

0
Brawa dla wszystkich
Udostępnij:

„Podróże małe i duże”, to hasło tegorocznego, XI już Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów Specjalnych Ośrodków Szkolno Wychowawczych. Konkurs odbył się 13 marca br. w Młodzieżowym Domu Kultury. Na scenie wystąpiło 30 recytatorów z 7 SOSW. Nagrody i gratulacje od organizatorów oraz wielkie brawa od współuczestników i gości turnieju otrzymali wszyscy.

Organizatorem recytatorskich prezentacji był jak zwykle Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jaśle, we współpracy z MDK, a uczestnikami – dzieci i młodzież niepełnosprawna intelektualnie w stopniu lekkim lub umiarkowanym oraz ze sprzężeniami i autyzmem. Recytatorzy w wieku od 7 do 22 lat reprezentowali SOSW w: Brzozowie, Dębicy, Frysztaku, Jaśle, Krośnie, Strzyżowie i Ustrzykach Dolnych.

Jurorki: Agnieszka Kuczała-Kołodziej (MDK) oraz Wiesława Zajdel i Małgorzata Papciak (SOSW Jasło) oceniły występy w dwóch kategoriach wiekowych: uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych oraz uczniów szkół przysposabiających do pracy, wyróżniając wszystkich, a 7 osób szczególnie. W młodszej grupie (12 prezentacji) wyróżnienia specjalne dostali: Szymon Czech (SOSW Jasło) i Aleksandra Szczepanik (SOSW Krosno), a w starszej (18 prezentacji): Patryk Tomoń (SOSW Brzozów), Jagoda Jakubek (SOSW Dębica), Agnieszka Hajduk (SOSW Strzyżów), Michał Jakimiec (SOSW Ustrzyki Dolne) i Michał Paszek (SOSW Frysztak). Dyplomami dziękczynnymi i symbolicznymi pamiątkami obdarowani zostali także nauczyciele recytatorów.

Ale nie to było najważniejsze. Liczyła się przede wszystkim możliwość spotkania wychowanków i nauczycieli z różnych ośrodków i poprzebywania razem w prawdziwie rodzinnej, ciepłej atmosferze. Było ono okazją do ponownego zobaczenia się przyjaciółmi, zawarcia nowych znajomości, wymiany doświadczeń i wspólnej zabawy. Organizatorzy zadbali – jak zawsze – o poczęstunek oraz dodatkowe atrakcje. Tym razem były to: występ artystyczny dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3, które zademonstrowały tańce z różnych stron Europy oraz tańce lednickie prowadzone przez siostrę Karinę Pawłowską, przełożoną jasielskich Michalitek. Siostra Karina wraz z młodzieżą z jasielskiego Zespołu Szkół nr 4 czyli „ekonomika” zabrała wychowanków SOSW i ich opiekunów w podróż pociągiem, który jedzie z daleka, nad Jezioro Lednickie, gdzie od ponad 20 lat odbywają się słynne Spotkania Młodych. Zakonnica i towarzyszący jej uczniowie, jak zwykle zafascynowali wszystkich swoim entuzjazmem do chwalenia Pana pieśnią i tańcem, i pociągnęli ich za swoim przykładem.

Recytatorskie „Podróże małe i duże” na długo zostaną w pamięci tych, którzy mieli przyjemność w nich uczestniczyć.

Jadwiga Steliga/Obiektyw Jasielski

{gallery}galerie/18_rok/sosw_konkurs{/gallery}