Minęło ponad pół roku od Olimpiady w Londynie, emocje dawno przycichły, ale wspomnienia o sukcesach polskich paraolimpijczyków wciąż budzą podziw i szacunek. Czapki z głów przed mimi, ale my na tym nie chemy poprzestać.
Niepełnosprawni sportowcy, to ludzie, którym wszystko przychodzi w życiu dużo trudniej, a mimo to stać ich na bardzo dużo. Sami muszą załatwiać sobie sprzęt, dresy, bilety lotnicze, sponsorów… a że są mało medialni o tych ostatnich najtrudniej. Dlatego zasługują na szczególny szacunek i doping. I szansę na uprawianie sportu.
Nie chcemy jednak narzekać, wracać to tego co było, pisać o tym, jak sukcesy naszych paraolimpijczyków były marginalizowane przez media i przez polski rząd. Zamiast tego, razem ruszajmy do łamania kolejnych barier. I to na naszym podwórku! Idąc tą drogą chcemy powołać do życia drużyny sportowe dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Jesteśmy pewni, że po kilku miesiącach, najdalej roku treningów, nasi sportowcy będą mogli wystartować w zawodach i zdobywać puchary, dyplomy, medale. Dajmy im tylko taką szansę, a w przyszłości zobaczymy zawodników z Jasła na kolejnej paraolimpiadzie. Już sobie wyobrażam, ile poleje się wówczas łez wzruszenia i ile dumy będzie w nas – jaślanach.
Na początek mamy dwie propozycje.
Pierwsza to drużyna pływacka, druga rugby na wózkach. Kolejne już planujemy.
Zajęcia z rugby poprowadzi Łukasz Gogosz, jaślanin, od dziewięciu lat członek kadry narodowej w tej dyscyplinie sportu, czterokrotny mistrz Polski. Treningi prowadzone będą raz – dwa razy w tygodniu, w Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle, ul. Rafineryjna. Szkoła jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, a dyrekcja przyjmie nas z otwartymi ramionami.
Partnerami naszego projektu są także MOSiR w Jaśle, Klub Sportowy „Speed” Jasło i Medyczna Szkoła Policealna w Jaśle.
Z pilotażowymi zajęciami chcemy wystartować już w lutym, w okresie ferii zimowych. Czasu niewiele, ale organizacyjnie jesteśmy przygotowani. Pozostało nam tylko skompletowanie drużyn. W związku z tym prosimy wszystkich o pomoc w dotarciu do osób, do których adresujemy nasz projekt – rodziców dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. I tu nasza ogromna prośba do naszych Czytelników: rozejrzyjmy się wokół, poszukajmy kandydatów na przyszłych paraolimpijczyków. Przekażmy informacje o ruszającym projekcie komu tylko się da, po to by dotrzeć do bezpośrednio zainteresowanych.
Nie ma na co czekać! Ruszamy z akcją naboru!
Zainteresowanych prosimy o kontakt z redakcją Twoje Jasło:
e-mail: redakcja@ twojejaslo.pl lub telefonicznie
13 446 74 73 lub 502 146 485
Ewa Wawro
Przeczytaj artykuł: Sport to najlepsza rehabilitacja
{gallery}galerie/paraolimpiada{/gallery}