piątek, 12 sierpnia, 2022

Muzeum Regionalne w Jaśle – niedoceniana perełka

0
Muzeum Regionalne w Jaśle – niedoceniana perełka
Udostępnij:

Muzeum regionalne w Jaśle to bez wątpienia lokalna perełka, o której najczęściej zapominamy planując wolny czas. Tysiące eksponatów, niezwykłe zbiory podarowane m.in., przez dr Stanisława Kadyiego, Ignacego Pinkasa czy Stanisława Kochanka. Historia miasta podana na tacy.

Muzeum Regionalne powstało w 1970 r., w domu przekazanym przez Stanisława Kadyiego. Posiada ponad 21,5 tys. eksponatów, wielka szkoda, że nie ma zbyt wiele miejsca na zaprezentowanie tych wszystkich ciekawych zbiorów.

W dziale etnograficznym możemy zobaczyć bogatą kolekcję strojów ludowych oraz elementy pogórzańskie, a także łemkowskie związane z tradycją rzemiosła wiejskiego. Muzeum posiada także zbiory falerystczne, interesujące wyroby tkackie, ceramiczne, stolarskie i archeologiczne. Uwagę przyciąga kolekcja orłów, należąca do najcenniejszych zbiorów. Muzeum posiada także bogatą kolekcję obrazów m.in., Ignacego Pinkasa, Stanisława Witowskiego-Iskrzyniaka, Stanisława Kochanka oraz Jana Wodyńskiego, a także obrazy i rzeźby o tematyce religijnej. Muzeum posiada także bogatą kolekcję numizmatyczną (prezentowaną jest na wystawach czasowych): monety, starożytne, rzymskie, polskie, zbiór talarów, a także tetradrachma Aleksandra Wielkiego z 320r. p.n.e. Dzięki pasji dr Stanisława Kadyiego, powstała kolekcja paleontologiczna, w której skamieniały odcisk pancerza żółwia oligoceńskiego zaliczającego się do unikatu w skali europejskiej zdecydowanie przykuwa uwagę.

Muzeum znajduje się na ul. Kadyiego, niedaleko Rynku Miejskiego. Od poniedziałku do piątku czynne jest w godzinach od 8:00 – 14.30. W sobotę i niedzielę od 10:00 – 14:00. Czerwiec – sierpień w środy od 8:00 -17:00. Cena biletu normalnego wynosi 2 złote, bilet ulgowy – 1 złoty natomiast, przy grupach oprowadzanych przez przewodnika muzealnego 10 zł.

Są ludzie, którzy mają różnego rodzaju potrzeby. Istnieje duża grupa ludzi, która ma potrzeby intelektualne, ludzie, którzy są wrażliwi na piękno, a piękno to nie tylko przyroda, architektura. Sam człowiek jest ciekawy, interesujący. Piękno to też to, co tworzy człowiek przez wieki m.in., takie rzeczy znajdują się w naszym Muzeum Regionalnym, gdzie ukazane są dzieła sztuki, zabytki, obrazy, rzeźby, rzemiosła artystyczne tworzone przez profesjonalnych artystów. Oglądając na żywo przedmioty, obcując z nimi, to wszystko daje nam większą satysfakcję. Przedmioty, które udało się zebrać po wojnie są świadkami naszej przeszłości. To, jak żyli nasi przodkowie, to jak my żyjemy, na pewno będzie stanowiło wartość dla tych, którzy przyjdą po nas. Warto zaglądnąć i nie przejść obojętnie, gdyż eksponaty, które gromadzimy są niezwykle ważne i cenne, a przede wszystkim dokumentują przeszłość. Warto być, zobaczyć. Serdecznie zapraszam – mówi dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle Alfred Sepioł.

Klaudia Kosiba

{gallery}galerie/muzeum{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj