Nieopodal od zachodniej granicy powiatu jasielskiego położona jest Wysowa – Zdrój, która jest nieco zapomnianym i mniej docenianym uzdrowiskiem w porównaniu do innych uzdrowisk Beskidu Niskiego.
Znajduje się ona w malowniczej śródgórskiej dolince nad rzeką Ropą. Dzięki swojemu położeniu uzdrowisko to, charakteryzuje się bardzo korzystnym mikroklimatem, co jest jednym z największych atutów miejscowości. Dla turystów i kuracjuszy odwiedzających Wysową – Zdrój dużym atutem jest bardzo kameralna atmosfera uzdrowiska, wynikająca z niezbyt dużej liczby turystów, stąd to idealne miejsce dla osób które chcą odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Dodatkowo położenie uzdrowiska z dala od głównych dróg komunikacyjnych wpływa na mniejszą liczbę turystów, co skutkuje ciszą i spokojem który coraz częściej cenią sobie kuracjusze. Wysowa – Zdrój to miejsce gdzie znajduje się wiele źródeł wód mineralnych, których można napić się w pijalni wód oraz w parku zdrojowym. Wodom pochodzącym z tego terenu, przypisuje się bardzo wiele właściwości leczniczych, stąd znalazły one zastosowanie w licznych kuracjach. To właśnie tu produkowana jest bardzo dobrze znana na Podkarpaciu woda mineralna i smakowa – „Wysowianka”. Ciekawostką dla przybywających tu turystów jest fakt, iż w rozległym parku zdrojowym, leczniczych wód mineralnych można napić się bezpłatnie, stąd więcej osób można spotkać tam niż w pobliskiej pijalni wód, która jest stosunkowo nową atrakcją, wybudowaną 10 lat temu. Wysowa Zdrój nie posiadała pijalni wód aż do 2006 roku, co związane było z tym, iż w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku spłonęła stara pijalnia na odbudowanie której trzeba było czekać ok. 40 lat.
Będąc w sercu uzdrowiska jakim jest już wspomniany park zdrojowy, koniecznie trzeba odwiedzić kryty kompleks basenów, które powstały w miejscu starego kąpieliska. Swoim wyglądem lokalny park wodny przypomina starą zabudowę uzdrowiskową, przez co pięknie wkomponował się w otaczający krajobraz. Spacerując po parku, warto też zwrócić uwagę na znajdujące się wzdłuż alejek tabliczki informacyjne, które są nazywane „Szlakiem Przemysłu Uzdrowiskowego”. Dzięki nim można poznać bogatą historię uzdrowiska oraz najważniejsze ciekawostki związane z tym miejscem. Warto również zobaczyć muszlę koncertową w parku zdrojowym, gdzie odbywają się często różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.
Dla miłośników pieszych wędrówek wyznaczonych zostało bardzo wiele szlaków turystycznych oraz ścieżki do Nordinc Walking`u, które prowadzą zarówno po centrum Wysowej Zdrój ale także po okolicznych lasach i łąkach, z których można podziwiać panoramę okolicznych miejscowości i wzniesień. Odwiedzając to uzdrowisko, warto również skorzystać z szerokiej oferty okolicznych stadnin koni, które świadczą szeroką gamę różnych usług od nauki jazdy konno do przejażdżek po okolicznych terenach.
Wysowa Zdrój to nie tylko jednak wody mineralne i park zdrojowy, ale bardzo wiele cennych zabytków, które warto odwiedzić i poznać ich historię w której bardzo ważną część zajmują Łemkowie. Godna uwagi wydaje się być znajdująca się w centrum uzdrowiska Cerkiew św. Michała Anioła, która zaliczana jest do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Została ona wpisana do rejestru zabytków, ze względu na unikatowe wyposażenie a w szczególności zabytkowy ikonostas. Warto też udać się obok kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego, gdzie znajduje się pomnik Jana Pawła II, który przedstawia go jako strudzonego wędrowca, który niegdyś przebywał na tych terenach, stąd dla uczczenia kolejnej rocznicy pobytu na tej ziemi Papieża Polaka, wzniesiono owy pomnik. Spacerując po szlakach turystycznych, warto też dotrzeć na pobliską górę Jawor, gdzie według podań sto lat temu objawiła się tam łemkowskim kobietom wracającym z odpustu – Matka Boska, prosząc o wybudowanie na stokach góry małej kapliczki. Miejsce to zostało niestety zdewastowane podczas akcji przesiedleńczej, ale w ostatnich latach kapliczkę zrekonstruowano i ponadto, wzniesiono tam krzyż. Miejsce to jest często odwiedzane przez lokalnych mieszkańców, którzy przychodzą czerpać wodę ze źródełka które tam wypływa, tłumacząc iż woda z niego ma cudowne i lecznicze właściwości.
Na koniec zwiedzania można skorzystać z kolejnego atutu Wysowej Zdrój jaką jest szansa spróbowania w lokalnych karczmach, tradycyjnych potraw łemkowskich takich jak homiłky czyli kulki serowe z dodatkami, hałuszku – kluseczki ziemniaczane z omastą czy też kartacze faszerowane mięsem. Warto również posmakować rozgrzewających łemkowskich zup takich jak juszka czy solanka, które charakteryzują się bardzo wyrazistym smakiem oraz deserów typowych dla kuchni łemkowskiej.
Jak się okazuje, dla każdego turysty w Wysowej – Zdrój znajdzie się coś interesującego, zarówno dla najmłodszych jak i tych nieco starszych. Bliska odległość od powiatu jasielskiego, powinna zachęcić do odwiedzenia tego malowniczego uzdrowiska, które ma bardzo wiele do zaoferowania a mimo to nie zostało jeszcze odkryte przez szersze grono kuracjuszy.
tekst i zdj. Kamila Płazińska
{gallery}galerie/16_rok/wysowa{/gallery}