piątek, 12 lipca, 2024

„Znam każdy kąt w powiecie”

0
„Znam każdy kąt w powiecie”
Udostępnij:

W policji pracuje od początku jej istnienia, czyli od 1990 r. kiedy nastąpiła transformacja służb mundurowych w Polsce. Od maja tego roku pełni obowiązki komendanta powiatowego policji w Jaśle. Komisarz Jacek Krzyżak podkreśla, że w pracy jest praktykiem-idealistą. Jest wymagającym, ale otwartym na opinie podwładnych szefem. Ma ogromne poczucie humoru, co ułatwia nawiązywanie kontaktów z ludźmi. Do tego zna każdy kąt w powiecie. To wszystko razem wzięte daje bardzo duże szanse na dalsze sukcesy zawodowe.
Komisarz Jacek Krzyżak ma 47 lat, jest żonaty, ma dwoje dzieci. Prywatnie interesuje się historią lotnictwa, sportem, muzyką i literaturą. W Policji pełni służbę od 26 lat. Jednostką, w której rozpoczął pracę była jasielska komenda. Pełnił funkcje na różnych stanowiskach, m.in. przez 12 lat służył w wydziale do walki z przestępczością gospodarczą. Od kwietnia 2009 r. był naczelnikiem wydziału Wspomagającego KPP w Jaśle. Od 2012 r był komendantem komisariatu policji w Nowym Żmigrodzie.

Znam każdą ulicę tego powiatu, każdą miejscowość, żaden kąt tego powiatu nie jest mi obcy – podkreśla komendant powiatowy KPP w Jaśle Jacek Krzyżak.

Mówiąc o zmianach, jakie zamierza wprowadzić w jasielskiej komendzie zaczyna od reorganizacji policji w Polsce. – Policja, która była instytucją czysto formalną, teraz skierowana została przede wszystkim na rozwiązywanie problemów. Staramy się dotrzeć jak najbliżej społeczeństwa.

Temu służą m.in. konsultacje społeczne, które ruszyły w tym roku. Na ich podstawie opracowane mają być mapy zagrożeń, dostępne wszystkim zainteresowanym, mapy, które będą publikowane w sieci, każdy będzie mógł sprawdzić czy żyje w bezpiecznym rejonie czy nie. Z czasem będą modyfikowane, każdy z mieszkańców będzie mógł zamieścić tam swoje wnioski.

Ja jestem praktykiem idealistą w swojej pracy. Jak każdy z moich poprzedników staram się by każdy z mieszkańców czuł się na swoim terenie bezpiecznie. Chcemy ocieplić nasz wizerunek, by to zaufanie było jak największe. Bo zaufanie to jedna z podstawowych potrzeb człowieka i musimy dbać o to by było jak najlepiej – podkreśla komendant Krzyżak.

Główne zadanie spoczywa tu na dzielnicowych, którzy mają docierać do społeczeństwa, do samorządowców, ale i samych mieszkańców. Stąd też nowy komendant zapowiada wprowadzenie zmian w służbach dzielnicowych. – Będą podlegli bezpośrednio pod komendanta odpowiedzialnego za służby prewencji, a nie jak do tej pory pod naczelnika wydziału prewencji.

Nowy komendant zamierza zmienić także struktury wydziału kryminalnego. – Do tej pory działał w jednym wydziale, zamierzam rozdzielić wydział kryminalny od wydziału dochodzeniowo śledczego.

Zmiany kadrowe też już są. Pierwszym zastępcą komendanta powiatowego został mł. insp. Jerzy Wójcik. Zastąpił mł. insp. Artura Dudka, który przeszedł na emeryturę.

W dalszym ciągu zastępcą pionu prewencji jest mł. insp. Henryk Kmiecik.  

Jednym z priorytetów komendanta Krzyżaka jest budowa nowej komendy. I tu pojawiło się zielone światło, ponieważ realizacja planowanej od lat inwestycji wpisana została do przyszłorocznego budżetu policji. Budowa nowej siedziby przy ul. Sroczyńskiego ruszyć ma na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2018 r.

Ewa Wawro