List otwarty Jaślanina Tadeusza Kilarskiego, dziennikarza, wydawcy i działacza polonijnego, odznaczonego przez Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej „Za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury”, adresowany do Starosty Adama Pawlusia a przesłany na ręce Przewodniczącego Rady Powiatu w Jaśle Roberta Snocha.
Nasza redakcja została upoważniona przez autora do jego publikacji.
***
Szanowny Panie Przewodniczący
W związku z próbą pozbawienia I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle samodzielnego bytu, z przykrością jestem zmuszony do przesłania na Pana ręce, otwartego listu protestacyjnego z prośbą o przekazanie go Staroście Powiatu Jasło – Panu Adamowi Pawlusiowi – z jednoczesnym udostępnieniem jego treści pozostałym Członkom Rady Powiatu.
Ilość i natężenie reakcji, z którą spotkałem się w ciągu zaledwie paru dni na proponowaną zmianę, upoważnia do stwierdzenia, że społeczeństwo w Polsce, jest w stanie – podobnież jak społeczeństwo szwajcarskie, brać czynny udział w kreowaniu demokratycznego funkcjonowania Państwa. I to napawa optymizmem.
Wierzę w rozsądek i mądrość Jaślan, jestem przekonany, że osoby decydujące o życiu codziennym mieszkańców tak bliskiego mi Miasta, w swojej służbie publicznej kierują się i zawsze kierować się będą dobrem swoich obywateli.
Przed zamkiem w Rapperswilu, w którym jeszcze znajduje się pierwsze Narodowe Muzeum Polskie, stoi Kolumna Barska ufundowana w roku 1868 roku przez hrabiego Władysława Broël-Platera, założyciela tegoż Muzeum. Jest na niej znamienny napis: MAGNA RES LIBERTAS – wolność jest rzeczą wielką. Pamiętajmy o tym, szczególnie w dobie naszych sporów, często bezprzedmiotowych waśni. Pamiętajmy i nie zapomnijmy – spoglądając na właśnie „niosące pokój i wolność” czołgi za wschodnią granicą. Bo nie o takiej wolności słowa kolumny prawią.
Dziękując z góry za spełnienie mojej prośby,
pozostaję z wyrazami szacunku
Tadeusz Kilarski – Jaślanin
Red. Naczelny NG – Pisma Polonijnego
Szwajcaria
Rumlikon, 22 luty 2022 r.
***
Tadeusz M. Kilarski, prawnik, informatyk, dziennikarz, wydawca i działacz polonijny. W szczęśliwym związku małżeńskim z Elżbietą Rożek.
W Szwajcarii od 1986 roku. Od 1998 redaktor naczelny i wydawca „Naszej Gazetki” – czasopisma polskiego w Szwajcarii.
Główny koordynator i współkoordynator wielu projektów polonijnych:
- „Zespołu Organizacyjnego 185” organizującego uroczystości kościuszkowskie w Solurze w tym wmurowanie i odsłonięcia tablicy pamiątkowej z okazji pierwszego pobytu Tadeusza Kościuszki w tym mieście, w hotelu „Krone” (2000 r.);
- „Komitetu Organizacyjnego Odnowy Pomnika grobowego Polskich Żołnierzy Internowanych w czasie II w. światowej w Szwajcarii, w Winterthur. (2006-2007);
- „Zespołu d/s Polskiej Tablicy Dziękczynnej w Mariastein”, który doprowadził do wmurowania i odsłonięcia Tablicy Dziękczynnej z napisem: „W PODZIĘCE ZA OPIEKĘ NAD POLSKĄ OJCZYZNĄ / Polacy w Szwajcarii / 1.XI.2015.”;
- Komitetu „KOŚCIUSZKO 2017” pilotującego uroczystości związane z 200-tną rocznicą śmierci Naczelnika, występując jednocześnie do poczt – szwajcarskiej i polskiej o wydanie z tej okazji oraz Roku Kościuszkowskiego 2017 – jubileuszowego znaczka;
- Komitetu organizacyjnego „PRO CULTURA”, którego celem było uzupełnienie i ponowne odsłonięcie opisu tablicy na Placu Marii-Curie w Zurychu (2018);
- „Komitetu Genewskiego dla zachowania pomnika grobowego Gen. Hauke-Bossaka na cmentarzu w Genewie-Carouge” (2018).
W roku 2003 ukazał się zbiór jego wierszy pod tytułem „Między nadzieją a zwątpieniem”. Obecnie przygotowuje wydanie tomiku drugiego.
W roku 2008 doprowadził do wydania w formie książkowej „Gońca obozowego” – gazety polskich żołnierzy internowanych w Szwajcarii w latach 1940-45.
„Za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury”, w dniu 5 czerwca 2007 roku, Prezydent RP prof. Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
„Jako twórcę wizerunku Polski” – Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” uhonorowała go w roku 2006 Certyfikatem Dobroczynności za współautorstwo Księgi „Złote myśli ludzi wielkiego umysłu, talentu i serca”. „Za rozsławianie imienia Polski” w roku 2006 – od Kapituły działającej przy Kościele Polskokatolickim w Lublinie otrzymał wyróżnienie „Serce dla Serc”.
Członek Zarządu Towarzystwa „Dom Polski” w Zurychu; członek Towarzystwa Polskiego w Zurychu oraz członek Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Polskiego w Rapperswilu.