czwartek, 23 marca, 2023

Kolejowy Dzień Dziecka

0
Kolejowy Dzień Dziecka
Udostępnij:

Podglądnięcie z bliska pracy kolejarza, jazda drezyną, prezentacja lokomotywy – takie atrakcje czekały na dzieci ze szkół z Jasła i Przysiek w dniu ich święta, które odwiedziły dworzec PKP

Dzień Dziecka został zorganizowany w ramach akcji „Bezpieczny przejazd”. Wcześniej w przedszkolach i szkołach Adam Filar kolejarz, który działa w społecznej kampanii KochamKolej.pl, przeprowadził szkolenie teoretyczne, jak bezpiecznie zachowywać się na stacji kolejowej, na przejazdach. – Uczyli się, jak zachowywać się podczas pobytu na stacji PKP, a teraz mogą z bliska przyjrzeć się pracy na kolei. Ilość wypadków na przejazdach kolejowych sprawiła, że została zorganizowana akcja, która ma temu zapobiegać. Koszty, skutki jeżeli chodzi o zdrowie, życie ludzkie, jak i straty, które ponosi PKP niwelując później usterki związane z tymi wypadkami to podstawa, aby uświadomić dzieciom jakie zagrożenie stwarza pociąg i inne pojazdy, które jeżdżą po torach – mówi Adam Filar.

Adam Morawski, inspektor straży ochrony Kolei, Komenda Regionalna SOK w Przemyślu zaznacza, że dzięki prowadzonej od 2005 roku przez SOK i PLK kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd szlaban a ryzyko” liczba wypadków na przejazdach i terenach kolejowych zmniejszyła się. – Jednak trzeba cały czas pamiętać, że każdego roku dochodzi do 200-250 wypadków. Naszym celem jest, aby informacje, które chcemy przekazać trafiły do jak największej liczby odbiorców, a także do dzieci. Chcemy, aby od najmłodszych lat wiedziały jak należy zachowywać się na obszarze kolejowym, jak przechodzić przez przejazd, tory, że należy przestrzegać przepisów – podkreśla A. Morawski.

W Dniu Dziecka zorganizowanym na stacji kolejowej w Jaśle wzięli udział uczniowie z jasielskich szkół podstawowych nr 11 i 4 oraz z Przysiek. Czekało na nich mnóstwo prezentów i atrakcji. Mogły przejechać się drezynami, zwiedzić kabinę lokomotywy manewrowej, poznać pracę kolejarzy, obejrzeć z bliska pojazdy szynowe, a także obejrzeć wyposażenie używane przez Straż Ochrony Kolei czy policję.

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w numerze 22 Tygodnika regionalnego „Nowe Podkarpacie” z 7 czerwca br.

{gallery}galerie/17_rok/kolej{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj