środa, 16 października, 2024

Sytuacja powodziowa

0
Sytuacja powodziowa
Udostępnij:

Alarmy powodziowe ogłoszne zostały w mieście Jaśle i gminach Brzyska, Dębowiec, Jasło, Kołaczyce i Skołyszyn. Woda w rzekach cały czas przekracza stany alarmowe i ostrzegawcze.

 

Sytuacja jest pod kontrolą, opady są rzeczywiście intensywne. Mamy problemy z lokalnymi podtopieniami w kilku miejscach np. na osiedlu Sobniów, na ulicy Prusa. Sytuacja jest stabilna. Duży opad w mieście powoduje problemy lokalowe. Wszystkie ochotnicze straże pożarne pracują, państwowa straż pożarna w razie potrzeby jest do dyzpozycji. Działa sztab kryzysowy, także jesteśmy gotowi – powiedział na antenie TVN 24 burmistrz Jasła Andrzej Czernecki.

Do lokalnych podtopień doszło na osiedlach: Sobniów, Niegłowice, Hankówka, Kaczorowy (zalane m.in. ogródki działkowe), Brzyszczki, Mickiewicza,  (woda zalewa m.in. targowisko), Ulaszowice, Górka Klasztorna oraz w rejonach ulic Kolejowej, Prusa, Żniwnej, Ceramicznej, 3-Maja oraz Na Łęgorz. Na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Kasprowicza powstało duże rozlewisko, bo studzienki kanalizacyjne nie wytrzymały napływu wód opadowych. Skrzyżowanie było nieprzejezdne do godziny 14.15.

W miejscowościach Osobnica i Trzcinica na terenie gminy Jasło zostały podtopione budynki mieszkalne. Nieprzejezdna jest droga Umieszcz – Tarnowiec

Poziom wód na wodowskazach rzek z godz. 1400 z dnia 12 lipca 2014 r. wynosił:

a.    Wisłoka – Liwocz 382 cm  – przekroczenie stanu alarmowego o 32cm,
b.    Ropa – Topoliny 440 cm – przekroczenie stanu alarmowego o 60 cm,
c.    Jasiołka – Jasło 457 cm – przekroczenie stanu alarmowego o 37 cm,
d.    Wisłoka – Krajowice 501 cm – przekroczenie stanu alarmowego o 51 cm.

Powyższa sytuacja powoduje, że wody powodziowe występują z koryt rzecznych, natomiast pozostają w międzywalu.

W działaniach ratowniczych na terenie miasta biorą udział: OSP Niegłowice, OSP Hankówka, OSP Żółków, OSP Brzyszczki, Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Jaśle, Policja, Straż Miejska, MPGK Sp. z o.o.

RED