poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Tablica rejestracyjna z motoroweru na quadzie, a jego kierowca z promilami i dożywotnim zakazem

0
Tablica rejestracyjna z motoroweru na quadzie, a jego kierowca z promilami i dożywotnim zakazem
fot. KPP Jasło
Udostępnij:

Surowe konsekwencje, za kilka popełnionych przestępstw, czekają 39-letniego mieszkańca Osobnicy. Okazało się, że mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie kierował quadem, na którego przełożył tablicę rejestracyjną z innego pojazdu. Dodatkowo 39-latka obowiązuje dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, a wcześniej odbywał już karę pozbawienia wolności za jazdę pod wpływem alkoholu.

We wtorek, około godz. 10.30, dyżurny jasielskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w Harklowej, na jednej z bocznych dróg mają znajdować się nietrzeźwe osoby oraz quad. Na interwencję udali się policjanci z Posterunku Policji w Skołyszynie.

Na miejscu zastali dwóch mężczyzn i kobietę stojących przy quadzie. Od wszystkich funkcjonariusze wyczuli alkohol. Dodatkowo osoby te miały problem z utrzymaniem równowagi. Na zadawane przez policjantów pytania odpowiadali niespójnie i żadne z nich nie chciało się przyznać do kierowania quadem.

Po sprawdzeniu w policyjnych systemach, okazało się, że wobec obu mężczyzn orzeczony został zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, w tym wobec jednego, dożywotni. Dodatkowo na jaw wyszło, że quad nie jest dopuszczony do ruchu, a znajdująca się na nim tablica rejestracyjna,  należy do innego pojazdu.

Funkcjonariusze na miejscu wykonali oględziny quada oraz zabezpieczyli ślady. Pojazd został zabezpieczony na policyjnym parkingu. W związku z tym, że żadna z osób będących na miejscu nie przyznawała się do kierowania, wszyscy zostali zatrzymani i doprowadzeni do jasielskiej jednostki.

W komendzie, 39-letni mieszkaniec Osobnicy został przebadany na zawartość alkoholu w organizmie. Alkomat wskazał ponad 3,2 promila w jego organizmie. Natomiast od 30-latka oraz 51-latki została pobrana krew do badań na zawartość alkoholu.

Wszyscy troje zostali już przesłuchani. Do kierowania quadem będąc w stanie nietrzeźwości i do użycia tablicy rejestracyjnej od innego pojazdu przyznał się 39-latek. Prokurator zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru.

Teraz za swoje czyny będzie odpowiadał przed sądem. Z pewnością za swoje nieodpowiedzialne zachowanie czekają go surowe konsekwencje.

Policja przypomina, że 1 października 2023 r. weszły w życie przepisy, które znajdują się w kodeksie karnym i dotyczą zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu lub nieuprawnionego jej używania.

Art. 306c kk

§ 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

KPP Jasło