środa, 17 kwietnia, 2024

Wycinka drzew niepokoi mieszkańców

0
Wycinka drzew niepokoi mieszkańców
Udostępnij:

Ostatnio z niepokojem obserwuję masową wycinkę drzew na terenie miasta: przy I Gimnazjum, Plac Inwalidów Wojennych, park przyszpitalny, teren dawnej przychodni przeciwgruźliczej na Kościuszki, a ostatnio ul.Sroczyńskiego, naprzeciw wejścia do Szkoły Medycznej – mówi Anna Kijak z Jasła, nasza stała Czytelniczka. – Potwornie okaleczono wierzby rosnące na ul. Dworcowej. Sterczą teraz jedynie kikuty, bo praktycznie wszystkie gałęzie obcięto.

Pani Ania zwróciła się do nas z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy. – Czy moglibyście Państwo ustalić cel tej „rzezi”, kto wydał zezwolenia i na jakiej podstawie i czy istnieją jakiekolwiek plany ponownego zadrzewienia tych miejsc? – pyta pani Anna. – Drzewa wycina się szybko, ale rosną powoli. Mam nadzieję, że wydający decyzję kierowali się jedynie względami np. bezpieczeństwa, czy zagospodarowania przestrzennego. Jeśli faktycznie wymagają wycięcia, to powinno się na ich miejsce zasadzić nowe, aby mogły się zielenią cieszyć nasze dzieci i wnuki. 

Przeprowadziliśmy małe śledztwo, w efekcie którego otrzymaliśmy z UMJ informację o usunięciu wymienionych przez panią Anię drzew.

ac01

Ulica Kościuszki (przy dawnej przychodni przeciwgruźliczej) – drzewa rosły na posesji prywatnej, właściciele złożyli stosowny wniosek przedkładając ekspertyzę dendrologiczną z której wynikała konieczność szybkiego usunięcia drzew ze względu na ich zły stan biologiczny. Z opinią tą zapoznał się również Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Po przeprowadzeniu stosownej procedury została wydana decyzja zezwalająca i właściciele usunęli drzewa. Wyznaczono nasadzenia zastępcze w liczbie 3 sztuk drzew w wieku powyżej 10 lat.

ac04

Plac Inwalidów – usunięto 1 drzewo gatunku robinia akacjowa, na którą decyzję wydał starosta jasielski. Drzewo posiadało wypróchnienie wewnętrzne (widoczne na pozostałym pniu) i niszczyło ogrodzenie sąsiedniej posesji. Prośbę o jego usunięcie złożył właściciel posesji sąsiedniej dołączając opinię dendrologa. W ostatnim czasie posadzono na tym terenie 5 szt. drzew.

ac06

Gimnazjum Nr 1 – procedurę prowadził dyrektor Gimnazjum Nr 1. Uzyskał stosowne zezwolenie od starosty jasielskiego. Wyznaczono nasadzenia zastępcze w liczbie 6 szt.

ac13

Ulica Sroczyńskiego (w okolicach bramy wjazdowej do Szkoły Medycznej), posesja prywatna. Stosowny wniosek złożyli właściciele i po otrzymaniu decyzji dokonali wycinki. Wyznaczono nasadzenia zastępcze w liczbie 2 szt.

ac25

Park przyszpitalny – własność Powiatu Jasielskiego. Wniosek złożyła dyrekcja Szpitala Specjalistycznego argumentując potrzebę wycięcia drzew zagrożeniem bezpieczeństwa budynków przy ul. Konopnickiej i użytkowników tej ulicy. Wielokrotnie w tej sprawie interweniowali mieszkańcy przyległych posesji.

Przy szpitalu wycięto także drzewa rosnące przy drodze wjazdowej.

ac12

– Ponadto Miasto Jasło dokonuje corocznie nowych nasadzeń drzew i krzewów na terenach zieleni miejskiej. W roku 2013 posadzono 30 drzew i 73 krzewy. Prowadzimy także akcje edukacyjne w trakcie których mieszkańcy mogą otrzymać bezpłatnie sadzonki drzew i krzewów – wyjaśnia Agata Koba , rzecznik prasowy UMJ.

Ewa Wawro