środa, 19 czerwca, 2024

KK-T JDK i PTTK Jasło zapraszają na wycieczkę w Tatry

0
KK-T JDK i PTTK Jasło zapraszają na wycieczkę w Tatry
Udostępnij:

„Baśniowy czar tatrzańskich dolin” to hasło, pod którym Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury wspólnie z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym Oddział Jasło organizują – w sobotę, 16 lipca br. – wakacyjną wędrówkę tatrzańskimi szlakami prowadzącymi przez: Dolinę Małej Łąki, Przysłop Miętusi i Dolinę Kościeliską do Kir.

Wyjazd o godz. 6.00 sprzed budynku JDK; powrót w to samo miejsce około godz. 21.00. Przewodnikiem będzie Tadeusz Wójcik. Turyści przejdą mniej wymagającą, około 10-kilometrową, 4-godzinną trasą. Podczas relaksującej przechadzki będą mogli podziwiać wspaniałą przyrodę górskich dolin, nad którymi wynoszą się majestatycznie wierchy Tatr.

Dolina Małej Łąki jest niedługą, leśną doliną prowadzącą do Wielkiej Polany Małołackiej – jednej z największych polan w całych Tatrach. Biegnąca przez dolinę ścieżka jest szeroka, prowadzi lasem, łagodnie pnie się do góry.

Przysłop Miętusi (1189 m n.p.m.) to przełęcz pomiędzy szczytami oddzielającymi dwie doliny: Kościeliską oraz Małej Łąki. Przełęcz zajmuje Polana Miętusia, która niegdyś wchodziła w skład Hali Miętusiej i była intensywnie wypasana. Miejsce to słynie z pięknych widoków. Nazwa przełęczy pochodzi od słowa „prislop” oznaczającego „przełęcz” w języku Wołochów oraz nazwiska niegdysiejszego właściciela pastwisk znajdujących się na przełęczy – T. Miętusa. Przełęcz jest ważnym węzłem szlaków turystycznych.

Dolina Kościeliska jest jedną z największych i najpiękniejszych dolin w całym paśmie Tatr po stronie polskiej. Od wieków urzeka swą urodą poetów, pisarzy, malarzy, filmowców i coraz większą rzeszę turystów. Bajkowa rozmaitość krajobrazu i osobliwości przyrody czynią z Doliny Kościeliskiej prawdziwą perłę Tatr. Ściany skalne zwierają się tu w wąskie bramy, przyśpieszając bieg Potoku Kościeliskiego lub otwierają się ku malowniczym dolinom i halom. Pod wapiennymi turniami dolnej części Kościeliskiej ciemnieją czeluście jaskiń.

Kiry (927 m n.p.m.) to leżąca u wylotu Doliny Kościeliskiej część wsi Kościelisko. Kiry znane są jako punkt wypadowy wycieczek kierujących się do Doliny Kościeliskiej i w jej okolice.

***

Koszt wycieczki: 150 zł (członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Honorowi Dawcy Krwi – 140 zł).

Dodatkowe koszty: wstęp do TPN: 8 zł bilet normalny, 4zł bilet ulgowy.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Zgłoszenia wraz z wpłatą: Zarząd Oddziału PTTK w Jaśle ul. Floriańska 15 (poniedziałek – piątek, godz. 9.00 – 17.00).

Informacje w JDK: tel. 514 284 625.

Uwaga: obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

er