poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Przełomem Dunajca z nordic walking

0
Przełomem Dunajca z nordic walking
Udostępnij:

Polsko-słowackie pienińskie zakątki usytuowane wzdłuż Przełomu Dunajca poznali uczestnicy wycieczki organizowanej w ramach Klubu Kulturalno- Turystycznego JDK przy współpracy z PTTK w Jaśle.

Ponad pięćdziesięcioosobowa grupa sympatyków nordic walkingu i pieszych wędrówek wyruszyła w dniu 20 sierpnia do Sromowiec Niżnych. Tam u podnóża „Trzech Koron” rozpoczęła się wędrówka pod przewodnictwem Tadeusza Wójcika. Wyznaczony szlak prowadził poprzez kładkę na Dunajcu do słowackiego Czerwonego Klasztoru będącego przed laty siedzibą restrykcyjnego zakonu kontemplacyjnego Kamedułów.

Dalsza wędrówka wiodła znaną „Drogą Pienińską” do Leśnicy poprzez najpiękniejsze widokowo zakątki Pienin. Oczom podróżników ukazywały się co krok wyrastające z wody skały, ciasne wąwozy, pienińskie szczyty. Po przebyciu przeszło 9 kilometrowej trasy, przy relaksacyjnym szumie Pienińskiego Potoku i widoku na snujące Dunajcem liczne tratwy, wycieczkowicze dotarli do Leśnicy.

Słowacka Leśnica powitała podróżników dziarskimi śpiewami góralskiej kapeli, przy której zatańczono, pieczono kiełbaski i kosztowano specjałów kuchni naszych sąsiadów.

Po krótkim relaksie, dalsza droga poprowadziła do Szczawnicy. Zrealizowana wycieczka była nie tylko wyśmienitym, letnim relaksem, ale też lekcją historii, etnografii pienińskiej przyrody.

er (JDK)

{gallery}galerie/16_rok/pieniny{/gallery}