Miasto ma w końcu Cunkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Goście odwiedzający Jasło uzyskają tam informacje o tym, co warto zobaczyć, gdzie można wypocząć oraz co aktualnie dzieje się w sporcie i kulturze
Cunkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej mieści się w budynku kina Syrena przy ulicy Sokoła 6. Działa od kilku dni, bo jego uroczyste otwarcie odbyło się 28 lipca. Wzięli w nim udział m.in. samorządowcy, przedstawiciele instytucji kulturalnych działających w gminach powiatu jasielskiego, a także delegacje miast partnerskich ze Słowacji. Powstał dzięki projektowi realizowanemu przez Jasło i słowackie Humenne „W Karpaty w inne klimaty”, na realizację którego uzyskali unijne dofinansowanie.
Wybór miejsca, w którym utworzony został punkt nie był przypadkowy, bo budynek kina znajduje się w centrum miasta. – Obiekt jest bardzo ważnym miejscem dla jaślan, bo jeszcze przed wojną było tutaj Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, a w późniejszych czasach przez pewien okres biblioteka miejska i kino. Choć ważyły się jego losy, to podjęliśmy decyzję, aby dalej funkcjonowało tu kino. Staramy się połączyć to, co wpisywało się kiedyś w tradycję tego obiektu z pewnymi nowoczesnymi elementami, czyli centrum informacji turystycznej – mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.
Mieszkańcy, jak i turyści odwiedzający miasto będą mogli pozyskać informację na temat atrakcji turystycznych, szlaków, zabytków, a także miejsc, w których można aktywnie wypocząć. Dowiedzą się również o nadchodzących wydarzeniach kulturalnych czy sportowych. – Nie chcemy zamykać się tylko na miasto, a ponieważ projekt realizowany jest z miastem Humenne stąd też pomysł, aby w ramach centrum pojawiły się informacje odnośnie całego pogranicza polsko-słowackiego – przyznaje burmistrz.
Osoby odwiedzające punkt będą miały do dyspozycji materiały informacyjne i promocyjne, w tym foldery, mapy turystyczne, przewodniki, lokalne wydawnictwa książkowe, czasopisma o zasięgu miejskim. Większość z nich będzie przekazywana nieodpłatnie. Przewiduje się również możliwość zakupienia drobnych gadżetów związanych z miastem.
– Takiego Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej brakowało w naszym mieście. Co prawda, były jakieś jego zaczątki, ale ten obiekt jest praktycznie w centrum i aż się prosiło, aby on został poszerzony o taką działalność. Jasło jest bramą w Beskid Niski. My w naszym województwie podkarpackim promujemy już kilka regionów, ale teraz przystępujemy do promocji Beskidu Niskiego. Przybywając do Jasła i uzyskując informacje zarówno o naszym pięknym mieście oraz Beskidzie, dajemy turyście możliwość wyboru tych atrakcji, które chce zobaczyć – mówi Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego.
Atrakcyjności temu miejscu dodaje fresk, który wykonali jasielscy artyści pod kierunkiem włoskiego mistrza tej techniki malarskiej Vico Calabrò. Kompozycja składa się z takich elementów jak: herb, pałac Sroczyńskich, figura świętego Nepomucena na płycie rynku, budynek urzędu miasta i zarysy górującego nad okolicą szczytu Liwocza.
Centrum będzie czynne od poniedziałku do soboty w godzinach od 9.00 do 17.00.
Otwarciu centrum towarzyszyły m.in. targi miast partnerskich, festiwal food trucków.
Marzena Miśkiewicz/”Nowe Podkarpacie”
Tekst ukazał się w numerze 31 Tygodnika regionalnego „Nowe Podkarpacie” z 2 sierpnia br.