sobota, 4 lutego, 2023

Dzień Żołnierzy Wyklętych uczczony

0
Dzień Żołnierzy Wyklętych uczczony
Udostępnij:

Dziś w całej Polsce obchodzony jest Dzień Żołnierzy Wyklętych. W Jaśle uroczystości potrwają dłużej.

Przed południem w „Ekonomiku” odbyła się prelekcja na temat historii AK. Potem było uroczyste składanie kwiatów pod pomnikiem AK. Hołd żołnierzom AK oddali przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz miasta i powiatu, służb mundurowych, szkół i instytucji. Na zakończenie był program artystyczny w Jasielskim Domu Kultury

– Mottem, które przyświeca kombatantom AK do dzisiejszego dnia są słowa:„ Armia Krajowa to perła w koronie polskiej historii. Pamiętamy”. Jesteśmy tu dzisiaj, by oddać szacunek żołnierzom, uznanie dla tej rzeszy żołnierzy, za ich trud i ofiarę życia. Za to, że przekazali kiedyś, a dziś ich następcy, te wielkie wartości kolejnym pokoleniom – podkreśla Witold Świdrak, prezes Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Jaśle.

1 marca 1951 r., w warszawskim więzieniu na Mokotowie członkowie organizacji niepodległościowej, na czele z ppłk Łukaszem Cieplińskim zostali rozstrzelani. Na pamiątkę tego wydarzenia został ustanowiony Dzień Żołnierzy Wyklętych, obchodzony 1 marca.

W Jaśle obchody będą trwały jednak dłużej. PiS organizuje jutro swoją akcję: marsz pod hasłem „Pamięć. Prawda. Sprawiedliwość”.

Zapytaliśmy wiceburmistrza Leszka Znamierowskiego dlaczego nie połączono tych obchodów w jedno wspólne przedsięwzięcie.

– Dla mnie każda inicjatywa uczenia tego dnia jest cenna, bez względu na to kto jest autorem – podkreśla Znamirowski. – My obchodzimy Dzień Żołnierzy wyklętych w dniu, na który został ustanowiony – ucina.

Ewa Wawro

{gallery}galerie/ak{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj