sobota, 23 września, 2023

IX Targi Pracy w Krośnie

0
IX Targi Pracy w Krośnie
fot. arch. własne
Udostępnij:

8 kwietnia 2022 r. w Kampusie techniczno-sportowym Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie odbyły się IX Targi Pracy. W programie Targów znalazły się prezentacje firm, warsztaty, szkolenia, konsultacje CV, a także konkursy z nagrodami. W hali kampusu pojawiło się ponad czterdziestu wystawców, którzy czynnie zachęcali do podjęcia przyszłościowej pracy w swoich szeregach oraz doskonalenia umiejętności cenionych w Gospodarce 4.0. 

IX TARGI PRACY W KROŚNIE

Do kogo skierowane było wydarzenie?

Wydarzenie skierowane było do osób stawiających pierwsze kroki na rynku pracy, czyli uczniów i  absolwentów szkół średnich oraz wyższych, jak również wszystkich osób bezrobotnych, poszukujących nowych perspektyw zawodowych.

Na targach pracy zaprezentowało wystawców z różnych branż.  Według organizatorów było ich aż 43, co oznacza 43 stoiska! Były to firmy działające aktywnie na terenie Podkarpacia, ale także na arenie międzynarodowej. Ich reprezentanci zapoznawali uczestników z aktualnymi ofertami pracy, staży i praktyk. Zainteresowani mogli również dowiedzieć się o wewnętrznej kulturze pracy i atmosferze panującej w danym przedsiębiorstwie. Taka wiedza może w szczególny sposób motywować osoby, które wciąż są w trybie kształcenia. 

Mam nadzieję że ten dzień będzie dla Was dobrym dniem. Że będzie to dzień pełen inspiracji w poszukiwaniu miejsc pracy; miejsc, w których będziecie mogli realizować swoje pasje, swoje zainteresowania, jeszcze w trakcie nauki. Spotykamy się w trybie tradycyjnym, mam nadzieję, że już tak będzie do końca. Życzę Państwu bardzo dobrego dnia, a młodzieży bardzo dobrej matury – później oczywiście zapraszamy do Nas!” – tymi słowami Rektor dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. KPU przywitał gości.

fot. arch. własne

Targi pracy – wydarzenie, dzięki któremu korzystają wszyscy

Uczestnictwo w Targach każdorazowo niesie ze sobą ogrom korzyści nie tylko dla uczestników, ale też dla samych wystawców, którzy mogą w ten sposób skutecznie promować swoje marki. Bezpośredni kontakt ze studentami uczelni oraz absolwentami, którzy są potencjalnymi przyszłymi praktykantami, stażystami lub pracownikami, jest na wagę złota!

Nie od dziś wiadomo, że model gospodarczy na świecie, a więc i w Polsce, ulega dynamicznym zmianom. Mówi się już o Gospodarce 4.0, opartej na wielowymiarowej cyfryzacji tradycyjnych sektorów, szybkiej wymianie informacji czy przystosowaniu rynku do potrzeb samorozwoju pracowników. Obecni na krośnieńskich targach wystawcy doskonale zdają sobie sprawę z tej dynamiki, co chętnie zaznaczali w rozmowach ze studentami. 

Ze strony uczestników padały również pytania o możliwość pracy zdalnej i hybrydowej, co niejako staje się kolejnym znakiem modelu 4.0. Rynek pracy przekracza dotychczasowe bariery, dotrzymując kroku wkraczającemu na niego pokoleniu Z, czyli osobom urodzonym po 1995 roku. 

Jakie firmy skorzystały z okazji i postanowiły zaprezentować się na targach?

Na Targach spotkać można było firmy z różnorodnych branż m.in.: informatycznej, lotniczej, hotelarskiej, służb mundurowych, ubezpieczeń, bankowości oraz wiele innych.

Na udział w Targach zdecydowały się firmy takie jak: Shoper, Agencja KS, CELLFAST, ERKO, BWI Group, Krośnieński Holding Komunalny, Ideo, Nowy Styl, Bank Pekao, Krosglass, OHP, WKU, Bispol, Bank Millennium, ZUS, Ward Personnel, JSP, SEGER, PGNiG, eba, POLICJA, Inkubator Przedsiębiorczości w Jaśle, Fundacja Aktywna Galicja, PFP, LOT Aircraft Maintenance Services, Powiatowy Urząd Pracy w Krośnie, ERP Progressio, FIXIT, INNERGO, IC COMPLEX, Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie, Państwowa Inspekcja Pracy, Hotel Arłamów, Inkubator Przedsiębiorczości Krosno, Splast, Collins Aerospace, Jafar, 3 PBOT, Radtur, Trade Software & Consult oraz infoSoftware Polska.

fot. arch. własne

Czy wydarzenie odniosło sukces?

Czy możemy mówić o sukcesie tegorocznych targów pracy? Zdecydowanie tak! Przyciągnęły one ponad 1200 uczestników. Przedstawiciele firm nie kryli zadowolenia. 

Nasze stoisko cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Podchodzą do nas zarówno uczniowie szkół ponadpodstawowych, jak i studenci. Podoba im się, że pracujemy z dala od zgiełku miasta. Zachęca również możliwość ciągłego rozwoju, którą Agencja KS bez wątpienia daje. 

Uważam, że targi pracy to świetna inicjatywa, dzięki której młodzi ludzie mogą dowiedzieć się czegoś więcej o firmach działających w okolicy i być może podjąć decyzję, co do drogi którą chcą podążać w przyszłości. Ogromnie się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tym wydarzeniu, tym bardziej widząc tak szerokie zainteresowanie. To solidna dawka pozytywnej energii, którą ogromnie sobie cenię.” – stwierdziła Karolina Czajkowska, reprezentująca na Targach Agencję KS, której główna siedziba znajduje się w małej miejscowości Gorzyce niedaleko Jasła.

fot. arch. własne

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się firma InfoSoftware Polska.

Gościliśmy nie tylko młodzież ze szkoły średniej, liceów oraz techników, ale też studentów KPU. Zainteresowanie było duże, w szczególności jeśli chodzi o praktyki IT/programowanie.” – swoimi spostrzeżeniami podzieliła się Małgorzata Miętus.

Przedsiębiorcy już podczas eventu czuli satysfakcję – wiedzieli, że dzięki Targom staną się bardziej rozpoznawalni. Wydarzenie dało im rozgłos. 

Na targach chcemy przede wszystkim pokazać się tutejszej społeczności, żeby nasza firma, nasza marka, była rozpoznawalna właśnie wśród osób na Podkarpaciu. Jesteśmy firmą działającą na obszarze całej Polski, coraz śmielej wchodzącą na rynki międzynarodowe. Poszukujemy pracowników do różnych działów. Liczyliśmy na to, że dzięki Targom młode osoby zainteresują się pracą w naszej firmie i nie zawiedliśmy się!” – tak całe wydarzenie podsumowały osoby prezentujące firmę Ideo. 

fot. arch. własne

Czy uczniowie i studenci podzielają entuzjazm przedsiębiorców?

Jak już wiemy, w Targach wzięło udział ponad tysiąc osób – to imponujący wynik! Tym bardziej że z twarzy uczniów i studentów nie schodziły uśmiechy. Można się domyślać, że podobało im się to, co zobaczyli na miejscu, ale dla pewności spytaliśmy:

Studiuję w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie na kierunku marketingowym. Dodatkowo pracuję zdalnie, ale to nie oznacza, że nie szukam nowych wyzwań. Bardzo doceniam takie wydarzenia i cieszę się, że zdecydowałam się wziąć udział w dzisiejszych Targach. Poznałam wiele firm, o których istnieniu nie miałam pojęcia!” – wyznała Angelika Gondela, studentka drugiego roku studiów licencjackich na kierunku Marketing Internetowy. 

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wydarzenia
IX TARGI PRACY W KROŚNIE

Targi Pracy – coroczna tradycja i wydarzenie, na które się czeka 

Coroczne Targi Pracy organizowane przez krośnieńską uczelnię na dobre wpisały się w tradycję tego miasta. Warto zaznaczyć, że w tym roku zostały szczególnie docenione – znów mogliśmy wziąć w nich udział w formie kontaktowej, a nie zdalnej, jak to miało miejsce w czasie pandemii. 

Tegoroczna edycja Targów Pracy została zorganizowana w ramach projektu „Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy=KROSNO” ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 (85 proc.) oraz budżetu państwa (15 proc.).

Monika Winiarska
Patrycja Mazur
Liliana Długosz
Klaudia Pryć

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wydarzenia
IX TARGI PRACY W KROŚNIE

NAJNOWSZE

POPULARNE