Redakcja portalu Twoje Jasło nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w dziale "Z prawa i z lewa". Poszczególne wypowiedzi są prywatnymi opiniami osób podpisanych pod tekstami.

Jasielskie obchody 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”

690

Wczoraj, 31 sierpnia br., Jasło świętowało 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia NSZZ „Solidarność”. Obchody rozpoczęły się o godzinie 17.00 przy I Liceum Ogólnokształcącym, gdzie po przywitaniu licznie przybyłych gości i odśpiewaniu hymnu nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy zdjęć autorstwa Jerzego Polaka poświęconej „Solidarności”.

Wystawę otworzył Starosta Jasielski Adam Pawluś wraz z Senator RP Alicją Zając, Posłanką na Sejm RP Marią Kurowską i przedstawicielami „Solidarności” – Pawłem Pietruszą i Kazimierzem Rozenbajgerem. Następnie Starosta, jako były działacz antykomunistyczny, przypomniał zebranym, co w tym czasie łączyło walczących.

Działalność opozycyjna obejmowała wszystkie środowiska, wszystkich nas łączyła wiara w odzyskanie niepodległości. Naszym patronem jest współczesny męczennik – kapelan „Solidarności” k. Jerzy Popiełuszko bestialsko torturowany i zamordowany – mówił Starosta Jasielski Adam Pawluś.

Starosta zwrócił także uwagę na ogromną rolę naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II, którego przesłanie wzmacniało poczucie wspólnoty środowisk „Solidarności” i wyznaczało im drogę, którą należy podążać. Przypomniał słynne przemówienie Ojca Świętego wygłoszone w dniu 12 czerwca 1987 roku w Gdańsku, podczas Jego trzeciej pielgrzymki w Polsce:

Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu, jedni przeciwko drugim.

Te myśli Jana Pawła II zawsze pozostaną aktualne i powinny być drogowskazem dla każdego kolejnego pokolenia Polaków, tak aby umiało zadbać o dobro swojej Ojczyzny, wzmacniać jej suwerenność i stawiać czoła wszelkim zagrożeniom, jakie może przynieść przyszłość.

Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideach, które są zdolne przemieniać świat – ks. Jerzy Popiełuszko.

Po wysłuchaniu przemówienia uczestnicy zwiedzali wystawę, na której można było odnaleźć m.in. archiwalne zdjęcia jasielskich działaczy z tamtych lat. Więcej na temat jasielskiej „Solidarności” można przeczytać w materiale NSZZ „Solidarność” w Rejonie Jasielskim.

O godzinie 18.00 w kościele pw. św. Stanisława BM została odprawiona msza św. pod przewodnictwem ks. prof. dr hab. Piotra Steczkowskiego – Kanclerza Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, z udziałem ks. Prałata Zbigniewa Irzyka, ks. dr Stanisława Marczaka, ks. Tadeusza Paszka, ks. Tadeusza Gąsiorowskiego, ks. Jana Gibały, o. Artura Zajchowskiego, ks. Macieja Nowickiego i ks. Daniela Midury.

Po mszy św. dokonano odsłonięcia tablicy „Solidarności”, którą poświęcił ks. prof. dr hab. Piotr Steczkowski. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Zachęcamy do zapoznania się z treścią odczytanych listów: Wicewojewody Podkarpackiego Jolanty Sawickiej, Zastepcy Przewodniczacego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusza Majchrowicza

Na zakończenie pod odsłoniętą tablicą ks. Jerzego Popiełuszki złożono kwiaty i odśpiewano hymn „Solidarności”.

W uroczystościach udział wzięli: Senator RP Alicja Zając, Poseł na Sejm RP Maria Kurowska, Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcę reprezentowała Kamila Cholewiak – Kiczek, Wojewodę Podkarpackiego Ewę Leniart reprezentował Stanisław Zając – zastępca dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa  Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Starosta Jasielski Adam Pawluś, ksiądz prof. dr hab. Piotr Steczkowski – Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, ksiądz dr Stanisław Marczak, przedstawiciele jasielskiej „Solidarności”: Paweł Pietrusza – Wiceprzewodniczący Oddziału „Solidarności” w Jaśle i Kazimierz Rozenbajger – Prezes Zarządu Stowarzyszenia SOLIDARNI w Jaśle, Wójt Gminy Jasło Wojciech Piękoś, Wójt Gminy Nowy Żmigród Grzegorz Bara, księża dziekani, prałaci oraz proboszczowie Jasielskich Parafii.

Obecni byli także działacze „Solidarności” z regionu jasielskiego, Wójtowie gmin z terenu Powiatu Jasielskiego, Prezesi i Dyrektorzy Zakładów Pracy i instytucji, Dyrektorzy Jednostek Powiatu Jasielskiego, Dyrektorzy Szkół i Placówek Oświatowych Powiatu Jasielskiego, poczty sztandarowe, odziały „Strzelec” z Trzcinicy i w Kołaczyc, młodzież szkolna i liczni mieszkańcy powiatu jasielskiego.

Współorganizatorami uroczystości byli: Starostwo Powiatowe w Jaśle, Ryszard Pabian – Burmistrz Jasła, Szefowie jasielskiej Solidarności: Paweł Pietrusza – przewodniczący NSZZ „Solidarność” Oddział Jasło i Kazimierz Rozenbejger – Prezes Zarządu Stowarzyszenia SOLIDARNI w Jaśle, Wojciech Piękoś – Wójt Gminy Jasło, Jan Garncarski- dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Mariusz Świątek – dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, Parafia Św. Stanisława BM, Jacek Nawrocki Dyrektor I LO w Jaśle, Robert Niemiec Dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, IPN oddział w Rzeszowie.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Jaśle

1 KOMENTARZ

  1. Fragment wywiadu z prof. Bruno Drwęskim, wykładowcą w Narodowym Instytucie Języków i Cywilizacji Wschodnich (INALCO) w Paryżu.
    – Z wielkiego zrywu milionów zostali nieliczni, tysiące. Dziś, jak pan pisze został aparat i jego poplecznicy, a sama Solidarność jest właściwie trupem.
    – ………Dziś Solidarność ma dużo mniej członków i przeważnie odgrywają oni rolę uprzywilejowanych przez pracodawców kombinatorów, rozbijając w zakładach pracy wszelkie ruchy niezadowolenia, a także strażników interesów rządzącej zachowawczej partii, czyli PiS. Solidarność, jak wiele innych związków zawodowych w globalnym kapitalizmie, faktycznie pełni dziś funkcję pasa transmisyjnego interesów właścicieli środków produkcji, zamiast być świadomym rzecznikiem proletariatu i prekariatu.
    To kiedy usłyszymy z ust jakiegoś lidera Solidarności: sztandar wyprowadzić?
    – Nie jestem prorokiem i nie wiem, co się stanie, ale wydaje mi się, że Solidarność jest dziś tak samo ideologicznie pusta i jałowa jak PZPR za czasów Rakowskiego, z tą różnicą, że Rakowski, cokolwiek o nim sądzić, reprezentował wyższy poziom wiedzy i kultury niż liderzy solidarnościowego chowu. Zarówno ci, którzy nadal kierują Solidarnością, jak i większość z tych, którzy odeszli ze związku do partii liberalnych i antyliberalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj