sobota, 26 listopada, 2022

Jasielskie obchody 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”

1
Jasielskie obchody 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”
Udostępnij:

Wczoraj, 31 sierpnia br., Jasło świętowało 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia NSZZ „Solidarność”. Obchody rozpoczęły się o godzinie 17.00 przy I Liceum Ogólnokształcącym, gdzie po przywitaniu licznie przybyłych gości i odśpiewaniu hymnu nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy zdjęć autorstwa Jerzego Polaka poświęconej „Solidarności”.

Wystawę otworzył Starosta Jasielski Adam Pawluś wraz z Senator RP Alicją Zając, Posłanką na Sejm RP Marią Kurowską i przedstawicielami „Solidarności” – Pawłem Pietruszą i Kazimierzem Rozenbajgerem. Następnie Starosta, jako były działacz antykomunistyczny, przypomniał zebranym, co w tym czasie łączyło walczących.

Działalność opozycyjna obejmowała wszystkie środowiska, wszystkich nas łączyła wiara w odzyskanie niepodległości. Naszym patronem jest współczesny męczennik – kapelan „Solidarności” k. Jerzy Popiełuszko bestialsko torturowany i zamordowany – mówił Starosta Jasielski Adam Pawluś.

Starosta zwrócił także uwagę na ogromną rolę naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II, którego przesłanie wzmacniało poczucie wspólnoty środowisk „Solidarności” i wyznaczało im drogę, którą należy podążać. Przypomniał słynne przemówienie Ojca Świętego wygłoszone w dniu 12 czerwca 1987 roku w Gdańsku, podczas Jego trzeciej pielgrzymki w Polsce:

Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu, jedni przeciwko drugim.

Te myśli Jana Pawła II zawsze pozostaną aktualne i powinny być drogowskazem dla każdego kolejnego pokolenia Polaków, tak aby umiało zadbać o dobro swojej Ojczyzny, wzmacniać jej suwerenność i stawiać czoła wszelkim zagrożeniom, jakie może przynieść przyszłość.

Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideach, które są zdolne przemieniać świat – ks. Jerzy Popiełuszko.

Po wysłuchaniu przemówienia uczestnicy zwiedzali wystawę, na której można było odnaleźć m.in. archiwalne zdjęcia jasielskich działaczy z tamtych lat. Więcej na temat jasielskiej „Solidarności” można przeczytać w materiale NSZZ „Solidarność” w Rejonie Jasielskim.

O godzinie 18.00 w kościele pw. św. Stanisława BM została odprawiona msza św. pod przewodnictwem ks. prof. dr hab. Piotra Steczkowskiego – Kanclerza Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, z udziałem ks. Prałata Zbigniewa Irzyka, ks. dr Stanisława Marczaka, ks. Tadeusza Paszka, ks. Tadeusza Gąsiorowskiego, ks. Jana Gibały, o. Artura Zajchowskiego, ks. Macieja Nowickiego i ks. Daniela Midury.

Po mszy św. dokonano odsłonięcia tablicy „Solidarności”, którą poświęcił ks. prof. dr hab. Piotr Steczkowski. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Zachęcamy do zapoznania się z treścią odczytanych listów: Wicewojewody Podkarpackiego Jolanty Sawickiej, Zastepcy Przewodniczacego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusza Majchrowicza

Na zakończenie pod odsłoniętą tablicą ks. Jerzego Popiełuszki złożono kwiaty i odśpiewano hymn „Solidarności”.

W uroczystościach udział wzięli: Senator RP Alicja Zając, Poseł na Sejm RP Maria Kurowska, Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcę reprezentowała Kamila Cholewiak – Kiczek, Wojewodę Podkarpackiego Ewę Leniart reprezentował Stanisław Zając – zastępca dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa  Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Starosta Jasielski Adam Pawluś, ksiądz prof. dr hab. Piotr Steczkowski – Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, ksiądz dr Stanisław Marczak, przedstawiciele jasielskiej „Solidarności”: Paweł Pietrusza – Wiceprzewodniczący Oddziału „Solidarności” w Jaśle i Kazimierz Rozenbajger – Prezes Zarządu Stowarzyszenia SOLIDARNI w Jaśle, Wójt Gminy Jasło Wojciech Piękoś, Wójt Gminy Nowy Żmigród Grzegorz Bara, księża dziekani, prałaci oraz proboszczowie Jasielskich Parafii.

Obecni byli także działacze „Solidarności” z regionu jasielskiego, Wójtowie gmin z terenu Powiatu Jasielskiego, Prezesi i Dyrektorzy Zakładów Pracy i instytucji, Dyrektorzy Jednostek Powiatu Jasielskiego, Dyrektorzy Szkół i Placówek Oświatowych Powiatu Jasielskiego, poczty sztandarowe, odziały „Strzelec” z Trzcinicy i w Kołaczyc, młodzież szkolna i liczni mieszkańcy powiatu jasielskiego.

Współorganizatorami uroczystości byli: Starostwo Powiatowe w Jaśle, Ryszard Pabian – Burmistrz Jasła, Szefowie jasielskiej Solidarności: Paweł Pietrusza – przewodniczący NSZZ „Solidarność” Oddział Jasło i Kazimierz Rozenbejger – Prezes Zarządu Stowarzyszenia SOLIDARNI w Jaśle, Wojciech Piękoś – Wójt Gminy Jasło, Jan Garncarski- dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Mariusz Świątek – dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, Parafia Św. Stanisława BM, Jacek Nawrocki Dyrektor I LO w Jaśle, Robert Niemiec Dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, IPN oddział w Rzeszowie.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Jaśle

1 KOMENTARZ

  1. Fragment wywiadu z prof. Bruno Drwęskim, wykładowcą w Narodowym Instytucie Języków i Cywilizacji Wschodnich (INALCO) w Paryżu.
    – Z wielkiego zrywu milionów zostali nieliczni, tysiące. Dziś, jak pan pisze został aparat i jego poplecznicy, a sama Solidarność jest właściwie trupem.
    – ………Dziś Solidarność ma dużo mniej członków i przeważnie odgrywają oni rolę uprzywilejowanych przez pracodawców kombinatorów, rozbijając w zakładach pracy wszelkie ruchy niezadowolenia, a także strażników interesów rządzącej zachowawczej partii, czyli PiS. Solidarność, jak wiele innych związków zawodowych w globalnym kapitalizmie, faktycznie pełni dziś funkcję pasa transmisyjnego interesów właścicieli środków produkcji, zamiast być świadomym rzecznikiem proletariatu i prekariatu.
    To kiedy usłyszymy z ust jakiegoś lidera Solidarności: sztandar wyprowadzić?
    – Nie jestem prorokiem i nie wiem, co się stanie, ale wydaje mi się, że Solidarność jest dziś tak samo ideologicznie pusta i jałowa jak PZPR za czasów Rakowskiego, z tą różnicą, że Rakowski, cokolwiek o nim sądzić, reprezentował wyższy poziom wiedzy i kultury niż liderzy solidarnościowego chowu. Zarówno ci, którzy nadal kierują Solidarnością, jak i większość z tych, którzy odeszli ze związku do partii liberalnych i antyliberalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj