sobota, 18 maja, 2024

JDK zamknięty

0
JDK zamknięty
Udostępnij:

W związku z przebudową i rozbudową Jasielskiego Domu Kultury budynek jest zamknięty. Biblioteka już przeniosła swoje zbiory, wyposażenie. Teraz w trakcie przeprowadzki są struktury i formacje działające przy domu kultury.

O konieczności rozbudowy JDK mówiło się od dawna. Jednak kilkakrotne starania o dofinansowanie nie przynosiły efektu. Światełko pojawiło się pod koniec 2014 roku. Złożony w 2010 roku projekt uzyskał możliwość dofinansowania z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w związku z oszczędnościami w Programie Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013. Jednak pojawił się jeden problem. Jednym z warunków realizacji projektu jest jego zakończenie najpóźniej do 30 września 2015 r.

Zakres prac obejmuje m.in. dobudowanie nowej części budynku, termomodernizację dachu i elewacji, wymianę stolarki okienno-drzwiowej oraz szereg prac wykończeniowych. – JDK to budynek, który świecił blaskiem ponad 40 lat temu, a współczesne wymagania dotyczące bezpieczeństwa ppoż i przepisów budowlanych wymuszają przystosowanie – tej jakże okazałej przed laty placówki – do standardów XXI wieku. Na sali widowiskowej powstaną szlaki ewakuacyjne dostosowane do obowiązujących przepisów budowlanych, zainstalowane zostaną nowoczesne fotele. Natomiast w całym budynku zostanie zainstalowana klimatyzacja, nowa instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna oraz CO – wylicza Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Po przebudowie powierzchnia Jasielskiego Domu Kultury powiększy się o 789,50 m kw., czyli wyniesie 3 924,60 m kw.

Wszystkie instytucje prowadzące działalność w budynku muszą przenieść się na czas remontu do lokali zastępczych. Miejska Biblioteka Publiczna znajduje się teraz w: Gimnazjum nr 1 – mała sala gimnastyczna – wypożyczalnia dla dorosłych, oddział dla dzieci, pracownicy zajmujący się edukacją czytelniczą i medialną dla dzieci i młodzieży; w lokalu przy ulicy Kościuszki 47 mieścić się będzie dział informacyjno-bibliograficzny – czytelnia główna, Centrum Informacji Lokalnej, dział gromadzenia i opracowania zbiorów, natomiast w Domu Kultury Kolejarz na ulicy Kościuszki 30 ulokowana został sekretariat, dyrektor, administracja i księgowość.

Natomiast rozpoczęła się przeprowadzka wszystkich struktur i formacji działających przy JDK do tymczasowej siedziby przy ul. Modrzejewskiego 12. Jednocześnie trwają prace związane z przystosowaniem sali kinowej w budynku przy ul. Sokoła (dawne kino Syrena), gdzie na czas modernizacji JDK zostanie przeniesione kino. Numery telefonów pozostają bez zmian.

Z kolei organizacje, które również mieściły się w JDK, jak Stowarzyszenie Jasła i Regionu Jasielskiego, Koło Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego – Oddział Jasło, Jasielska Federacja Konsumentów i Pogórzański Związek Pszczelarzy zostały przeniesione do budynku przy ul. Śniadeckich 15.

– Staramy się, aby przeprowadzki miejskich instytucji kultury przebiegały szybko i sprawnie, aby biblioteka i Jasielski Dom Kultury mogły jak najszybciej rozpocząć swoją działalność– mówi Elwira Musiałowicz-Czech, zastępca burmistrza Jasła.

Całkowita wartość zadania wynosi 3,9 mln euro, z czego dofinansowanie stanowi 2,8 mln euro. Liderem projektu jest miasto Jasło, a partnerami Jasielski Dom Kultury i Dom Kultury w Liptovskim Mikulášu na Słowacji.

O tym kiedy biblioteka i dom kultury rozpoczną działalność poinformujemy wkrótce.

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacia

Tekst ukazał się w numerze 8 z dnia 25 marca tygodnika Nowe Podkarpacie