poniedziałek, 8 sierpnia, 2022

Lądowisko „Ikar” oddane do użytku

0
Lądowisko „Ikar” oddane do użytku
Udostępnij:

Wczoraj miało miejsce uroczyste otwarcie lądowiska „Ikar-Jasło” znajdującego się w rejonie salonu meblowego VIP (dawnych zakładów Furnel). Jego powstanie to wynik współpracy Jasielskiego Stowarzyszenia Lotniczego „Ikar” i władz miasta Jasła.

Jasielskie Stowarzyszenie Lotnicze „Ikar” zostało oficjalne zarejestrowane w 2008 roku. Większa część członków stowarzyszenia, a jest ich obecnie czterdziestu, pasjonuje się lataniem już od dawna. Pomysł na utworzenie lądowiska w Jaśle zrodził się w 2004 roku. Obecny prezes JSL „Ikar” Leszek Preisner zapoznał władze miasta z tą koncepcją, która spotkała się z ich akceptacją.

Jest to dla Jasła i powiatu jasielskiego historyczna chwila. Gdyby nie ogromna życzliwość wielu ludzi nie mielibyśmy okazji dokonać tego otwarcia. Chciałbym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania jasielskiego lądowiska bardzo serdecznie podziękować. Szczególne podziękowania kieruję w stronę władz miasta Jasła na ręce burmistrza Andrzeja Czerneckiego – mówił prezes stowarzyszenia Leszek Preisner.

Otwarcie lądowiska, jak sądzą pomysłodawcy, poprawi prestiż miasta, pozwoli na lepszy rozwój przemysłu, przyciągnie turystów i umożliwi organizację różnych imprez.

Leszek Preisner powiedział kiedyś, że kilometr drogi prowadzi do nikąd, natomiast kilometr lotniska prowadzi w cały świat. Miejmy więc nadzieję, że to miejsce za sprawą półkilometrowego pasa zbliży miasto do świata– mówił burmistrz miasta.

Po uroczystym poświęceniu lądowiska i przecięciu czerwonej wstęgi rozpoczął się pokaz samolotów, które kolejno lądowały na pasie startowym.

Mimo tego, że lądowisko „Ikar” zostało oficjalnie oddane do użytku, są już kolejne plany, które usprawnią jego funkcjonowanie.

Jesteśmy na etapie prac projektowych, więc najpóźniej we wrześniu ruszą prace budowlane lądowiska dla helikopterów. Zabezpieczy to funkcjonowanie oddziału ratunkowego w Jaśle – oznajmił Franciszek Miśkowicz, wicestarosta miasta Jasła.

Lotnisko „Ikar” znajdujące się na wschód od Jasła, ma 400 m długości i 25 m szerokości. Przeznaczone jest do startów i lądowań, które należy wcześniej uzgodnić z zarządem JSL „Ikar”.

Weronika Samborska

Fot. Weronika Samborska

{gallery}galerie/ladowisko{/gallery}

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj