niedziela, 5 lutego, 2023

Matematyczni mistrzowie

0
Matematyczni mistrzowie
Udostępnij:

Kilkaset uczniów wzięło udział w XVI Jasielskim Konkursie Matematycznym im. Hugona Steinhausa. Pokazują oni, że matematyka jest ciekawą i rozwijającą dziedziną nauki

Konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe (organizator), gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne. Startują w nim nie tylko uczniowie ze szkół powiatu jasielskiego, ale całego Podkarpacia m.in. Rzeszowa, Łańcuta, Sanoka, Krosna, Ropczyc. Jego organizatorami są Gimnazjum nr 1 w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle i I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, w którym 3 marca odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród najlepszym matematykom.

Myślę, że poziom był wysoki, bo w konkursie wzięło udział wielu zdobywców nagród w olimpiadach i innych konkursach matematycznych. Żeby wygrać trzeba było zdobyć maksymalną ilość punktów. Z roku na rok konkurs cieszy się coraz większą renomą, a to zasługa jego pomysłodawcy Kazimierza Poniatowskiego, po którym przejąłem jego organizację. Ideą jest popularyzowanie i nauczanie matematyki na poziomie ponadszkolnym. Warto stawiać na najlepszych, rozwijać ich zainteresowania, pomagać im zdobywać kolejne umiejętności. To rola nauczycieli – mówi Tadeusz Kosiek, nauczyciel matematyki w I LO w Jaśle.

Jednym ze zwycięzców był uczeń Gimnazjum nr 1 w Jaśle Roman Gicala, który uważa, że choć matematyka nie należy do łatwych przedmiotów, to bardzo ją lubi, bo wymaga logicznego myślenia i jest bardzo potrzebna do wielu innych dziedzin. – Konkurs był dość trudny i do końca nie byłem pewny wyniku i cieszę się, że udało mi się zająć pierwsze miejsce – nie krył swojej radości.

Wiktoria Piątkowska z Gimnazjum nr 1 w Jaśle po raz trzeci wzięła udział w konkursie i zajęła drugie miejsce. – Matematyka jest dziedziną, która ułatwia życie codzienne, zadania w konkursie wymagały skupienia i koncentracji, ale nie były trudne – przyznaje gimnazjalistka.

Z pierwszego miejsca cieszył się Marcin Hawryluk z I LO w Krośnie, który pasjonuje się matematyką i startuje w olimpiadach oraz innych konkursach. – Zadania podeszły mi, nie były bardzo trudne. Matematyka nigdy nie sprawiała mi problemu, lubię rozwiązywać zadania. Podoba mi się w niej to, że nie potrzeba w niej dużo wiedzy, a wystarczy logiczne myślenie – zaznacza.

Patronem jest urodzony w 1887 r. w Jaśle i uczęszczający m.in. do I LO, światowej sławy matematyk Hugo Steinhaus.

LAUREACI

podstawowe

SZKOŁY PODSTAWOWE: 1. Natalia Kuchta (Zespół Szkół w Warzycach), 2. Gabriela Pabjan (Zespół Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle), Adam Głowacki (MZSzOI Szkoła Podstawowa nr 14 w Krośnie), Michał Ginalski (Miejski Zespół Szkół nr 6 w Krośnie), 3. Weronika Wojdyła (Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle) i Emilia Dłuska (Szkoła Podstawowa w Szerzynach);

gimnazja

GIMNAZJUM: klasa pierwsza: 1. Roman Gicala, Zuzanna Gomuła i Aleksandra Marek (wszyscy Gimnazjum nr 1 w Jaśle), 2. Mateusz Ramut (Gimnazjum w Brzostku), 3. Julia Gondek (Publiczne Gimnazjum w Dębowcu), Bartosz Królikowski i Agnieszka Maciejczyk (obydwoje z Gimnazjum nr 2 w Jaśle); klasa druga: 1. Jakub Kalisz, 2. Wiktoria Piątkowska i Mateusz Uliasz, 3. Kacper Augustyn (wszyscy G nr 1 w Jaśle); klasa trzecia: 1. Dominik Wójcik i Mateusz Zagórski (obydwaj z Zespołu Szkół w Siedliskach-Bogusz), 2. Kacper Libuszowski i Kamil Miśkowiec (obydwaj G nr 1 w Jaśle), 3. Marek Patrzałek (G nr 1 w Jaśle);

srednie szkoly

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE: klasa pierwsza: 1. Patryk Barłowski (IV LO Rzeszów), Jan Fornal (LO SP Rzeszów), Marcin Hawryluk (I LO Krosno); klasa druga: 1. Jan Dziuba (LO SP Rzeszów), Kamil Gajewski (I LO Jasło), Kamil Roman (LO Ropczyce); klasa trzecia: 1. Przemysław Kasprzyk (I LO Sanok), 2. Radosław Gdula (I LO Łańcut), Justyna Kopacz (I LO Rzeszów), Arkadiusz Zajdel (I LO Krosno).

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w numerze 10 z dnia 7 marca br. w Tygodniku Regionalnym Nowe Podkarpacie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj