poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Nowy szef strażaków

0
Nowy szef strażaków
Udostępnij:

Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle dowodzi teraz bryg. Marek Górniak.

Nowy komendant ze służbą pożarniczą związany jest od 27 lat. Po ukończeniu Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie i uzyskaniu promocji na stopień młodszego kapitana w 1994 roku rozpoczął służbę w Komendzie Rejonowej PSP w Jaśle. Przeszedł w niej przez wszystkie szczeble awansu zawodowego. Zaczynał pracę jako specjalista-ratownik, później dowódca zastępu, dowódca sekcji, młodszy oficer, dowódca zmiany i zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, by w 2004 roku objąć funkcję jej dowódcy. W 2010 roku otrzymał awans służbowy na stopień brygadiera. Jako dowódca JRG uczestniczył w ważniejszych akcjach ratowniczo-gaśniczych. Pełni nieetatową funkcję zastępcy dowódcy kompani gaśniczej Centralnego Odwodu Operacyjnego „RESOVIA”, w ramach której dowodzi pododdziałami podczas międzynarodowych ćwiczeń służb ratowniczych. Był wielokrotnie nagradzany i odznaczany m.in. otrzymał złoty, srebrny i brązowy medal za „Zasługi dla Pożarnictwa”, a w 2010 r. z rąk prezydenta otrzymał Krzyż Zasługi za Dzielność. Od 30 września br. pełnił obowiązki komendanta powiatowego.

Akt mianowania na komendanta powiatowego PSP w Jaśle bryg. Marek Górniak odebrał podczas uroczystego apelu z rąk podkarpackiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie st. bryg. Andrzeja Babca. – To ważny dzień dla bryg. Marka Górniaka, bo od dzisiaj będzie pełnił bardzo zaszczytną, ale również odpowiedzialną funkcję komendanta powiatowego. To jest duża odpowiedzialność za strażaków, za powierzone mienie, ale przede wszystkim za mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego. Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom jest rzeczą najważniejszą. Mam nadzieję, że doświadczenie zawodowe, które do tej pory zdobył bryg. Marek Górniak, odpowiednie wykształcenie w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, będzie gwarancją tego, że zadania jakie przed nim stoją wykona należycie i dobrze – powiedział st. bryg. Andrzej Babiec.

Nowemu komendantowi gratulowali m.in. samorządowcy, komendanci i dyrektorzy służb mundurowych, komendanci miejscy i powiatowi Państwowej Straży Pożarnej z sąsiednich powiatów, a także naczelnicy wydziałów, funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni komendy.

Zmiana na stanowisku komendanta była podyktowana przejściem na emeryturę st. bryg. Wiesława Latoszka, który 16 lat szefował jasielskiej jednostce straży. – Chciałbym Marku życzyć Ci, aby ta nowa droga przebiegała jak najowocniej dla jednostki, a przede wszystkim dla mieszkańców powiatu jasielskiego i nie tylko, bo od dzisiaj będziesz musiał szeroko patrzeć na wszelkie zagadnienia. Życzę, aby problemów było ich jak najmniej, a jeżeli one wystąpią, żeby były szybko rozwiązywane. Mając tak wspaniałą załogę – funkcjonariuszy i pracowników cywilnych myślę, że te problemy – jeżeli w ogóle wystąpią – będą szybko rozwiązywane – gratulował swojemu następcy.

Marek Górniak dziękował za obdarzenie go zaufaniem i podkreślił, że jest to dla niego duże wyróżnienie, a jednocześnie ogromna odpowiedzialność. – Mam nadzieję, że sprostam wszystkim zadaniom, a zdobyte doświadczenie pozwoli mi spełnić się w tej nowej roli. Od 2004 r. byłem dowódcą jednostki ratowniczo-gaśniczej i kierowałem akcjami gaśniczymi. Będę się starał nadal brać w nich udział – podkreślił nowy komendant. – Wysoko cenię pracujących tutaj strażaków, zarówno systemu codziennego, jak i zmianowego oraz pracowników cywilnych, z którymi przez lata wspólnej służby doskonale poznaliśmy się. Wiem, że każdy komendant jest silny siłą swoich współpracowników. Dlatego liczę na dobrą współpracę ze wszystkimi, aby ulepszać naszą służbę na rzecz mieszkańców powiatu jasielskiego – dodał.

Przyznał, że nie planuje większej reorganizacji w komendzie, ale bardziej kosmetyczne, żeby na stanowiska, które zostaną zwolnione powołać nowych strażaków.

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w numerze 45 z dnia 9 listopada br. Tygodnika Regionalnego Nowe Podkarpacie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj