czwartek, 10 października, 2024

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy w Jaśle!

0
Orszak Trzech Króli po raz pierwszy w Jaśle!
Udostępnij:

Tysiące jaślan przeszło wczoraj ulicami miasta w orszaku  który poprowadzili Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Na trasie na uczestników czekały inscenizacje nawiązujące do charakteru tego wydarzenia.

Orszak Trzech Króli w Jaśle wyruszył po raz pierwszy, w Polsce po raz szósty. W tym roku wzięło w nim udział 176 miejscowości w Polsce i 10 na świecie. Pomysł na zorganizowanie jasełek powstał w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Po raz pierwszy zorganizowano je na szkolnej scenie, by już w 2008 roku wykonać je w interesującej oprawie na deskach teatru Buffo. Rok później Orszak wyruszył na ulice miast. Od tego momentu, 6 stycznia – w Święto Objawienia Pańskiego, organizowane są barwne przemarsze ulicami miast, w które zaangażuje się dziesiątki tysięcy osób.

Orszak to szczególna idea, w której przedstawia się uliczne jasełka. Pokazuje się w nich Boże Narodzenie w krótkich scenach, angażując ludzi działających społecznie, szkoły, wolontariuszy. Ludzie mogą dzielić się między sobą Ewangelią i radością Bożego Narodzenia. Orszak prowadzą Trzej Królowie ubrani w piękne złote szaty, w koronach na głowie, jadą na koniach, prowadząc za sobą Orszaki reprezentujące poszczególne kontynenty. Kolory, które reprezentują poszczególnych Króli to żółty, niebieski i zielony. Orszak Trzech Króli to przede wszystkim inicjatywa społeczna. To ludzie, którzy wspólnie gromadzą się tworzą to dzieło postępując za gwiazdą, za królami wędrują ku Jezusowi Chrystusowi – prawdzie objawionej – mówił ks. Łukasz Mariuszyc z kościoła pw. św. Stanisława BM w Jaśle.

Podczas Orszaku Trzech Króli w Jaśle na trasie rozegrano trzy scenki: na schodach Sanktuarium Świętego Antoniego – przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 4, przy Jasielskim Domu Kultury – uczniów Gimnazjum nr 1 oraz na scenie na Rynku – przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2.

Gdy Orszak przybył do stajenki usytuowanej na jasielskim Rynku, Trzej Królowie oddali pokłon Dzieciątku, składając dary: mirrę, kadzidło i złoto. Całość zakończyła się wspólnym śpiewaniem kolęd w wykonaniu chóru Soli Deo z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle po dyrekcją Moniki Twarduś, chóru z Gimnazjum nr 1 w Jaśle pod dyrekcją Lucyny Szarek, zespołu Trzcinicoki oraz Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej.

W wydarzenie zaangażowały się dzieci i młodzież z miejscowych szkół, którzy pod okiem nauczycieli i rodziców przygotowywali się do występów.

Byli to uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle. Ponad 150 dzieci, ubranych w zielone peleryny. – Przygotowaliśmy inscenizację pokłonu Trzech Króli na jasielskim Rynku. Myślę, że ta idea pozwoli mieszkańcom Jasła w ten piękny, pogodny dzień wyjść z domu, spotkać się i wspólnie pokolędować. Powinna być kontynuowana, gdyż jak widać jest to bardzo udana impreza. Nawiązuje do staropolskiej tradycji kolędowania, składania sobie życzeń. Z jednej strony radość ma ten, który te życzenia składa, a z drugiej ten, który te życzenia przyjmuje. Jest to wróżba szczęścia, zdrowia i pomyślności na nadchodzący rok. Tego wszystkiego życzymy uczestnikom. Mam nadzieję, że spotkamy się tutaj w komplecie za rok, a być może w jeszcze szerszym gronie – powiedział Mariusz Świątek, ambasador Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle.

W Orszaku wzięli również udział uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle, ubrani w peleryny koloru żółtego, reprezentując Europę. – Jesteśmy zaszczyceni, że możemy wziąć udział w Orszaku Trzech Króli. W cały projekt zaangażowały się dzieci, młodzież, rodzice i nauczyciele z naszej szkoły. Myślę, że jest to bardzo trafny pomysł. Tym bardziej, że pogoda nam sprzyja. Jest z nami tutaj dzisiaj ponad sto uczniów, od pierwszej do piątek klasy – powiedziała Agnieszka Grodzicka, ambasador Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle.

Ostatnią szkołą, która aktywnie włączyła się w przygotowania było Gimnazjum nr 1 w Jaśle. Uczniowie pod okiem Danuty Sołtys, wicedyrektor Gimnazjum przygotowali scenkę przedstawiającą walkę dobra ze złem. Reprezentował ich król Baltazar. Ubrani byli w niebieskie peleryny.

Na zakończenie burmistrz miasta Jasła, Andrzej Czernecki dziękował wszystkim za liczne przybycie i zaangażowanie w zorganizowanie Orszaku Trzech Króli.

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom za przybycie, bowiem ten pierwszy jasielski Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem niezwykle licznym. Tyle razy ile dajemy dobro innym ludziom, tyle razy jest Boże Narodzenie. Niech nastrój tego święta trwa w nas jak najdłużej – powiedział Czernecki.

Przed rozpoczęciem przemarszu rozdawano kolorowe korony z papieru, naklejki i śpiewniki, by wczuć się w hasło tegorocznego Orszaku: ,,Kolędujemy”. Dla wielu maszerujących ich nie starczyło, bowiem wszystkich zaskoczyła tak duża frekwencja na wczorajszym wydarzeniu.

 – Orszak w całej Polsce wyruszył po raz szósty, w Jaśle po raz pierwszy, ale mam nadzieję, że nie po raz ostatni, biorąc pod uwagę duże zainteresowanie tego typu wydarzeniem w naszym mieście – zaznaczył Piotr Chojecki, rzecznik prasowy jasielskiego Orszaku Trzech Króli.

Patronat honorowy objęli: bp. Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski oraz burmistrz Miasta Jasła. Współorganizatorami wydarzenia są: Fundacja „Orszak Trzech Króli”, Miasto Jasło, parafia p.w. św. Stanisława BM, Jasielski Dom Kultury, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 4 oraz Gimnazjum nr 1 w Jaśle.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

Weronika Samborska

 ***

 

„Niech spadnie nam korona z głowy…”

Hymn Orszaku Trzech Króli

Daleko stąd do Betlejem,

daleko stąd do nieba,

a jednak serce się grzeje

widokiem Chleba,

co biały leży tu w sianie,

ku synom się uniża,

gotowy na połamanie

drzewem krzyża.

Ref: Więc

niech spadnie nam

korona z głowy

przed Panem tego świata.

Czas łaski trwa,

już przyszedł nowy

Król –

Jezus Bóg!
(bis)

2. Tyle dróg krętych za nami,

przed nami tyle krętych.

Dobrze jest znaleźć czasami

Drogowskaz święty.

Dobrze się nie bać przez chwilę,

dobrze miłością pożyć.

Nadzieję – do raju bilet –

w Nim położyć…

Ref: Więc

niech spadnie nam

korona z głowy…(bis)