sobota, 13 lipca, 2024

PAW podejmuje nowe wyzwania

0
PAW podejmuje nowe wyzwania
Udostępnij:

Pierwsze zajęcia drugiej edycji Studium Praktycznego Winiarstwa Podkarpackiej Akademii Wina za nami. Zapowiada się bardzo efektywny rok edukacji winiarskiej. W ramach zajęć słuchacze posadzą pierwszą w Polsce miejską winnicę!

Początkiem stycznia tego roku dobiegła końca pierwsza edycja Studium 2015, zakończona egzaminem dyplomowym. W miniony weekend (30-31 stycznia br. ) rozpoczęły się zajęcia Studium Praktycznego Winiarstwa 2016.

 

W 28-osobowej grupie tegorocznych słuchaczy przeważają ludzie z Krakowa i okolic, a także ze Śląska, kilka osób jest z Podkarpacia. Co dwa tygodnie na zajęcia PAW do Jasła przyjeżdżać będą także słuchacze z Warszawy, Torunia i trzy osoby aż spod Szczecina.

Zajęcia rozpoczęto wykładem inauguracyjnym, w którym Ewa Wawro, prezes Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis” przedstawiła w dużym skrócie historię odradzania się winiarstwa w Polsce, rozpoczynając od powstania w 1984 r. legendarnej winnicy Golesz w Jaśle i pionierskiej działalności Romana Myśliwca, poprzez dynamiczny rozwój polskiego, a w szczególności podkarpackiego winiarstwa, możliwy dzięki wsparciu samorządu województwa, po rolę, jaką na tej drodze odegrało i wciąż ogrywa miasto Jasło.

Pierwszy dzień zjazdu poświęcono na naukę podstaw technik degustacji, rozpoznawania podstawowych smaków i aromatów wina. Wiedzę teoretyczną połączono z zajęciami praktycznymi.
Drugiego dnia Wojciech Bosak, prezes Polskiego Instytutu Winorośli i Wina, omówił pochodzenie, systematykę i wymagania siedliskowe winorośli oraz cykl wegetacyjny i dojrzewanie winogron. O budowie i fizjologii winnego krzewu, a także wymogach lokalowych i sprzętowych przy wyrobie wina mówił Roman Myśliwiec.

Praktyka najważniejsza

Utworzenie w Jaśle Podkarpackiej Akademii Wina było przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Rozwijające się w dynamicznym tempie polskie winiarstwo wymusza bowiem na winiarzach profesjonalną edukację, do której do niedawna jeszcze dostęp był ograniczony. PAW działa dopiero od października 2014 r., a już zdobyła dobrą markę i uznanie. Jej twórcy, jako główny cel, postawili sobie za zadanie utworzenie wiodącej w Polsce placówki zajmującej się szkoleniami winiarskimi, w pierwszej kolejności dla profesjonalistów pracujących w sektorze winiarskim, ale także dla amatorów-miłośników wina. Kursy i szkolenia prowadzone w ramach PAW są zgodne z uznanymi międzynarodowymi standardami dotyczącymi tego typu szkoleń i kończą się wydaniem dyplomu. Działalność Akademii ma na celu wsparcie edukacyjne rodzącego się sektora uprawy winorośli i produkcji win gronowych w Polsce, a szczególnie małych i średnich gospodarstw rolnych poszukujących dodatkowych źródeł dochodu w oparciu o produkcję wina z własnych upraw i specjalistyczną turystykę winiarską (enoturystykę).

Podobnych ofert szkoleniowych jest w Polsce kilka, realizują je głównie uczelnie wyższe. Nas jednak wyróżnia nastawienie na praktyczną naukę zawodu winiarza – mówi Roman Myśliwiec, główny pomysłodawca i założyciel PAW.

Na koniec Studium, oprócz teoretycznego sprawdzianu wiedzy, słuchacze PAW mają za zadanie przedstawić wyprodukowane przez siebie, pod okiem wykładowców PAW, wino dyplomowe. – Tego nie ma na żadnych innych dostępnych w Polsce studiach podyplomowych i kursach winiarskich – mówi Roman Myśliwiec, główny pomysłodawca i założyciel PAW – podkreśla R. Myśliwiec.

Ambitne plany

Na uruchomieniu rocznego Studium PAW nie poprzestaje. Wspólnie z miastem Jasłem partnerem Akademii, jeszcze w tym roku rozpocznie sadzenie pierwszej w Polsce miejskiej winnicy, która będzie wykorzystywana do celów dydaktycznych. Jasło, uznawane za stolicę polskiego winiarstwa, będzie mogło pochwalić się produktem promocyjnym – własnym winem, to kolejny ewenement na winiarskiej mapie Polski. Władze miasta planują także utworzenie jasielskiej winoteki.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, partnerem projektu jest Miasto Jasło. To przedsięwzięcie, które idealnie wpisuje się także w Strategię Rozwoju Województwa Podkarpackiego.

Fundacja „Galicja Vitis”

{gallery}galerie/16_rok/1_zjazd_16{/gallery}