sobota, 22 czerwca, 2024

Po raz kolejny oddali hołd Ignacemu Łukasiewiczowi…

0
Po raz kolejny oddali hołd Ignacemu Łukasiewiczowi…
Udostępnij:

W ramach Dni Patrona Szkoły w auli Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle odbył się finał dwunastej edycji Międzywojewódzkiego Konkursu „Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza”. Jego głównym organizatorem był Zespół Szkół Miejskich nr 3, a współorganizatorem Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Patronat nad konkursem objęli: Burmistrz Miasta Jasła, Podkarpacki Kurator Oświaty i Małopolski Kurator Oświaty. Oficjalnego otwarcia konkursu dokonała dyrektor ZSM Nr 3 w Jaśle Aleksandra Zajdel – Kijowska.

W trzech kategoriach konkursowych wzięli udział uczniowie piętnastu gimnazjów z terenu województw podkarpackiego i małopolskiego. Byli to uczniowie gimnazjów w: Przemyślu, Krośnie, Brzostku, Bieczu, Nowym Żmigrodzie, Bączalu Dolnym, Grodzisku Górnym, Kątach, Zagórzu, Chotowej, Sanoku, Cieklinie, Brzyskach, Nr 1 i Nr 2 w Jaśle. Zarówno prace plastyczne jak i poetyckie poświęcone były postaci i dorobkowi twórcy przemysłu naftowego, tak bardzo związanego z Jasłem. Z kolei uczestnicy rywalizacji w zakresie wiedzy musieli się uporać z testem pisemnym i ustnym z historii oraz chemii.

A oto laureaci konkursu w poszczególnych kategoriach:

– wiedzy historyczno-chemicznej: 1 m. – Gimnazjum Nr 2 w Jaśle (Aleksandra Bober, Aleksandra Więcek, Karolina Oszajec), 2 m.- Gimnazjum w Brzostku (Julianna Wojdyła, Joanna Ramut, Patryk Machaj), 3 m. – Gimnazjum Nr 1 w Przemyślu (Weronika Gero, Agata Kordek, Michał Kosiorek), wyróżnienia:- Zespół Szkół w Bączalu Dolnym (Aleksandra Gotfryd, Justyna Paszyńska, Bartosz Banach), – Katolickie Gimnazjum w Krośnie (Anna Kaczmarska, Marcelina Kozicka, Aleksandra Rzeźnikiewicz), – Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie (Michał Pieniądz, Gabriela Klich, Anna Dorociak), – Gimnazjum Nr 1 w Jaśle (Kamil Gajewski, Filip Pawelec, Paweł Mak).

– plastycznej: 1 m. – Kamila Rak (ZS w Nowym Żmigrodzie), 2 m. – Erwin Dedo (Gimnazjum Nr 2 w Jaśle), 3 m. – Julia Tawrell (Gimnazjum w Brzostku), wyróżnienia: – Magdalena Krauz (ZS w Grodzisku Górnym), – Katarzyna Brożyna (Gimnazjum w Kątach), – Natalia Gwiżdż (Gimnazjum w Brzostku), – Klaudia Łuc (Gimnazjum w Zagórzu), – Szymon Dziedzic (Gimnazjum w Brzostku).

– poetyckiej: 1 m. – Aleksandra Kolbusz (Gimnazjum w Brzostku), 2 m. – Kamila Rak (ZS w Nowym Żmigrodzie) i Katarzyna Stanek (Gimnazjum Nr w Bieczu), 3 m. – Weronika Rączka (Gimnazjum Nr 2 w Jaśle) i Katarzyna Wlezień (ZS w Chotowej), wyróżnienia: Aleksandra Buglewicz (Gimnazjum Nr 2 w Jaśle) i Mateusz Witkowicz (Gimnazjum w Zagórzu).

   Przewodniczącym komisji konkursowej w kategorii wiedzy był dr inż. Kazimierz Macnar (Exalo Drilling S.A.), w skład jury wchodzili również Adam Nowak (wieloletni dyrektor i prezez PPNiG w Jaśle) i Agnieszka Janowiec (chemik z ZSM Nr 3 w Jaśle). Skład komisji oceniającej prace plastyczne stanowili: Alicja Romanow – instruktor plastyki z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle oraz artysta rzeźbiarz z Jasła – Bogdan Samborski, a komisję oceniającą utwory poetyckie tworzyły: Krystyna Ziemba z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle oraz Helena Gołębiowska wicedyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

   Uczestnicy podsumowania konkursu obejrzeli okolicznościowy montaż słowno-muzyczny oraz film biograficzny o Ignacym Łukasiewiczu. Gawędę na temat „Przemysł naftowy dawniej i dziś” wygłosił nestor jasielskich naftowców, Adam Nowak, który zaprezentował się w oryginalnym mundurze górniczym. Następnie laureaci odebrali dyplomy i nagrody książkowe. Wręczali je jurorzy w towarzystwie zastępcy dyrektora Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle Ewy Kosiek oraz prezesa Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego – Wiesława Hapa.

/dr/

{gallery}galerie/2015_rok/konkurs_gimnazjum2{/gallery}